Hukuki el atma
Legal confiscation
  1. Tez No: 600425
  2. Yazar: ESMA ALTUNIŞIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERDA ELVAN TUNCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Kent Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
Anayasanın 35'nci maddesinde düzenlenen mülkiyet hakkına yine Anayasanın 46'ncı maddesi gereğince ancak kamu yararı nedeniyle el atılabilir. Tezimizin konusunu ise mülkiyet hakkına yapılan bir tür el atma oluşturmaktadır. Mülkiyet hakkına el atmanın bilinen en önemli türü kamulaştırmadır. Bununla birlikte kamulaştırmasız el atma da mevcuttur. Kamulaştırmasız el atma 2010 yılına kadar sadece fiili el atma olarak kabul edilmiştir. 2010 yılında verilen bir Yargıtay kararı ile imar planları ile mülkiyet hakkına getirilen sınırlandırmalar da artık kamulaştırmasız el atma olarak kabul edilmeye başlanmıştır. Bu karardan sonra, hukuki el atmaya dair Kamulaştırma Kanununda düzenlemeler yapılmıştır. Hukuki el atma kavramının güncel ve değişken dinamiklere sahip olması nedeniyle özel olarak incelenmesi gerekmiştir. Hukuki el atma olarak adlandırılan bu kurum ile malike yargı yoluna da başvurma hakkı tanınmıştır. 2942 sayılı Kamulaştırma Kanununa 6745 sayılı Kanunla 2016 tarihinde eklenen ek madde 1 ile hukuki el atma düzenlenmiştir. Çalışmamızda, hukuki el atmanın yüksek mahkemeler tarafından verilen kararlar ile birlikte geçirdiği süreç incelenmiştir. Bu süreçte hukuki el atma konusunda sürekli değişiklikler yapılmıştır. Çalışmamızda hukuki el atmanın tanımı yapılarak unsurları incelenmiştir. Fiili el atma ile karşılaştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The right of property, which is issued in the 35 th bylaw of the Turkish Constitution, can only be confiscated in cases of public interest in accordance with the 46 th bylaw. The subject of our thesis is one kind of confiscation method of the right of property. The most important way of confiscating the right of property is expropriation. In addition, there are other methods of confiscation excluding expropration. Until 2010, confiscating without expropration was considered only de facto confiscation. Since Supreme Court's decision in 2010, the limitations to the right of property caused by zoning plans are also considered confiscating without expropration. Following this decision, adjustments were made in the law of expropration about legal confiscation. As legal confiscation is a current and dynamic topic it requires special attention. With legal confiscation, the proprietor gains the right to an effective remedy. The legal confiscation is arranged with the additional clause 1 which was included to the Law No. 2942 Expropriation Code with the Law No. 6745 in 2016. The period when legal confiscation has been active was analyzed with the judgments given by the supreme courts. In this period, there were constant changes in the legal confiscation. Following its definition, the elements of the legal confiscation were analyzed in our study. The comparison of it with de facto confiscation was also made.