Kerkük Türkmen şairi Hasan Kevser'in hayatı ve Güneş Kuşları şiir kitabının incelenmesi
Life of Kirkuk Turkmen poet Hasan Kevser and examination of his poetry book titled Gunes Kuşları
  1. Tez No: 600426
  2. Yazar: FATIMAH NAJAT ABDULMAGED
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
Türkmen şair Hasan Kevser, Irak Türkmen edebiyatında vatansever kimliği ile tanınan önemli bir şairdir. Hayatı boyunca Türkmen davası için mücadele veren isimlerden biri olmuştur. Hasan Kevser, edebiyata önemli eserler kazandırmış, şiirleri ile Irak Türkmenlerinin millî mücadele ruhunu ayakta tutmaya gayret göstermiş, şiirlerinde Türkmen milletinin acılarını ve çektiği zulümleri dile getirmiştir. Hasan Kevser, 1942 yılında Kerkük'ün Tisin semtinde dünya'ya gelmiş, Kerkük Öğretmen Okulu'nu başarıyla tamamlayarak öğretmen olmuştur. Irak Türkmen Edebiyatının önemli bir temsilcisi olan şair, Türkmen eğitimi adına yapılan mücadelelere hem öğretmen hem de şair olarak destek vermiştir. Bu çalışma Türkmen şair Hasan Kevser'in hayatı ve eserleri hakkında bilgiler vermektedir.
Özet (Çeviri)
Turkmen poet Hasan Kevser is an important poet in lraqi Turkmen literature known for his nationalist identity. Throughout his life, he has been one of the fighters for the Turkmen cause. Hasan Kevser gave important works to our literature and kept the spirit of national struggle of Turkmens alive with his poems. in his poems, he expressed the suffering of the Turmen nation. in this st udy, information about the life and works of Turkmen poet. Hasan Kevser is given. in the introdu ction chapter, the history of Turkmen literature and the Turkmen poet ry which is prominent in Turkmen literature are mentioned. in the first section, the life of Hasan Kevser has been mention ed; in the second section, the literary personality and poems of Hasan Kevser have been examined from various perspectives; in the third section, the translation of the work titled“Gunes Kusları (Sun Birds) by Hasan Kevser from Turmen langauge into Turkish has been exam ined. in the annexes section, a dictionary consisting of Turkmen words used in the works of Hasan Kevser, the original text of the ”Güneşin Kuşları (Sun Birds)" been given poetry book and photographs of Hasan Kevser have Hasa n Kevser was bom in 1942 in Tisin district of Kirkuk. He successfully completed the Kirkuk Teacher Training School and became a teacher. The poet who is an important represe nt at ive of the lraqi Turkmen literature supported the struggles in the name of Turkmen education both asa teacher and asa poet.