Yargı kararları ışığında hukuki el atma
Legal confiscation according to judicial decisions
- Tez No: 689146
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ S. ABDULLAH AKKOYUNLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 356
Özet
Taşınmazların imar planıyla kamu hizmetleri için ayrılması dolayısıyla taşınmazların kullanılmasına hukuken bazı sınırlamalar getirilmektedir. İmar planında kamu hizmetleri için ayrılan ve maliklerinin tasarruf yetkilerinin kısıtlandığı taşınmazların bir program dahilinde kamulaştırılması gerekmektedir. Ne var ki idarenin, tasarrufu hukuken kısıtlanan taşınmazları süresi içinde kamulaştırmadığı ve taşınmaz maliklerinin mülkiyet haklarının bu nedenle belirsiz bir süre için kısıtlandığı görülmektedir. Hukuki el atma, maliklerin tasarruf yetkilerinin mülkiyet hakkının özüne dokunacak şekilde kısıtlanması sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Giriş, beş ana bölüm ve sonuç kısmından ibaret olan çalışmamızda, hukuki el atma konusu yargı kararları ışığında ele alınmaya çalışılmıştır. Hukuki el atmanın mülkiyet hakkı bakımından ağır bir hukuka aykırılık ifade etmesi dolayısıyla çalışmamızda önce mülkiyet hakkı kavramı üzerinde durulmuştur. Daha sonra hukuki el atma hem müstakil bir kavram olarak hem de kamulaştırmasız el atmanın bir türü olarak incelenmiştir. Hukuki el atmanın görünüm biçimlerinin sistematik bir tarzda ele alındığı çalışmamızda ayrıca, hukuki el atmaya karşı gidilebilecek idari ve yargısal başvuru yollarına da değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since real estates are reserved for public services with a zoning plan, some legal restrictions are imposed on the use of real estates. Real estates reserved for public services in the zoning plan and where the right of disposition of their owners are restricted should be expropriated within a program. However, it is seen that the administration did not expropriate the immovables whose disposal is legally restricted within the prescribed period and the property rights of the real estate owners were therefore restricted for an indefinite period. Legal confiscation arises due to the restriction of the property right of the owners in a way that touches the essence of the property right. In our study, which consists of an introduction, five main sections and a conclusion, the issue of legal confiscation has been tried to be discussed in the light of judicial decisions. Since legal confiscation is a serious violation of property right, in our study, firstly, the concept of property right has been emphasized. Later, legal confiscation is examined both as an independent concept and as a type of confiscation without expropriation. In our study, in which the appearance forms of legal confiscation are handled in a systematic way, administrative and judicial remedies that can be taken against legal confiscation are also mentioned.