Assessing writing in accordance with the descriptors of the common European Framework of Reference For Languages
Yazma becerisinin Avrupa Dilleri Öğretimi Ortak Çerçeve Programı (CEFR) betimleyicileri doğrultusunda değerlendirilmesi
  1. Tez No: 600431
  2. Yazar: HAMDİYE AVCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE ERGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmanın amacı, Karabük Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu A2 düzeyi öğrencilerinin yazma becerilerinin Avrupa Dilleri Öğretimi Ortak Çerçeve Programı ölçütlerine göre analiz etmektir. Bu amaçla, 93 kişi olarak belirlenen odak grubu öğrencilerinin yazma çalışmalarının CEFR kriterleri baz alınarak değerlendirilip değerlendirilmediği araştırıldı. Belirlenen grubun öğretim görevlileri 2 ayrı yazma çalışmasını kullandıkları ölçekle notlandırdı ve bu sonuçlar standardizasyon ekibince de değerlendirilerek öğretmenler ve standardizasyon ekibinin uyumu değerlendirildi. Belirlenen öğrenci grubunun profilini çıkarmak amacıyla Avrupa Konseyi'nce onaylanmış olan Avrupa Dil Portfolyosu A2 düzeyi "Yapabiliyorum' ifadelerinden oluşan bir anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Bunun yanı sıra, çalışmanın sadece öğrenciler değil öğretmenler açısından da değerlendirilmesi için belirlenen grubun öğretmenleriyle CEFR ile ilgili çalışmaları hakkında yüzyüze görüşme sağlanmış, veriler yazılı olarak toplanmış ve değerlendirilmiştir. Sonuçlar öğretim görevlileri ve standardizasyon ekibi tarafından değerlendirilen yazma çalışmalarının sonuçları arasında anlamlı bir farklılık olmadığını gösterdi. Sonuçlar ayrıca, öğretim görevlilerinin CEFR çalışmalarına oldukça önem verdiğini ve bu çalışmaları yararlı bulduklarını göstermiştir. Diğer yandan öğretim görevlileri tarafından kullanılan rubriğin CEFR-temelli olandan oldukça olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to analyse the writing tasks of A2 level students in accordance with the CEFR descriptors at Karabuk University, School of Foreign Languages. To that end, the writing tasks of the focus group, which had been appointed as 93 A2 level students before, were studied to find out whether they had been assessed based on a CEFR-based rubric. Two different writing tasks of the focus group students were graded by the instructors. The tasks were graded by the standardization team, too and the consistency between the scores given by the instructors and the standardization team was evaluated. An A2 level“Can Do Statements”questionnaire approved by the Council of Europe was conducted so as to get a better profile of the focus group. The data were analyzed. Moreover, an interview with the instructors of the focus group was carried out to evaluate the CEFR practices they had been carrying out with respect to not just students, but instructors as well. The data was gathered as written documents, and then evaluated. The results indicated that there was not a significant difference between the writing task scores given by the instructors and the standardization team. Likewise, the findings displayed that instructors highly valued the CEFR practices and they also found them helpful. On the other hand, the rubric that was used by the instructors while grading tasks was found to be a little different from the CEFR-based one.