Evli bireylerde eşe kendini açma ve evlilik doyumu
Spousal disclosure and marital satisfaction among married individuals
- Tez No: 600445
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu çalışmada evli bireylerde, evlilik doyumu ve eşe kendini açmayı etkileyen değişkenler ile evlilik doyumu ve eşe kendini açma arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu araştırma betimsel nitelikte ve ilişkisel tarama modeli kullanılarak yapılmış bir çalışmadır. Araştırmanın katılımcıları Türkiye' de büyük bir şehirde yaşayan evli bireylerden oluşmaktadır. Katılımcılar, araştırmaya gönüllü katılım sağlayan ve uygun örnekleme yoluyla seçilen, 167 kadın (%57,8) ve 122 erkek (%42,2) olmak üzere toplamda 289 evli bireyden oluşmaktadır. Çalışmada; Kişisel Bilgi Formu (KBF), Evlilik Yaşamı Ölçeği (EYÖ) ve Eşe Kendini Açma Ölçeği (EKAÖ) veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Çalışmanın verileri, Çok Değişkenli Varyans Analizi (MANOVA) ve Pearson Korelasyon Katsayısı ile analiz edilmiştir. Çalışma bulgularına göre gelir sağlayıcı iş, aile aylık geliri, ev işlerinde eş yardımı, eşin kök aile müdahalesi değişkenleri evli bireylerin evlilik doyumlarını manidar olarak etkilemektedir. Cinsel davranış rahatlığı ve aynı eşi tercih etme değişkenleri ise evli bireylerin hem evlilik doyumlarını hem de eşe kendini açmalarını manidar olarak etkilemektedir. Cinsiyet, yaş, öğrenim durumu, aile üyeleri, evlilik süresi, çocuk sayısı, eşler arası yaş farkı değişkenlerinin evli bireylerde hem evlilik doyumu hem de eşe kendini açmayı manidar olarak etkilemediği bulunmuştur. Gelir sağlayıcı iş, aile aylık geliri, ev işlerinde eş yardımı, eşin kök aile müdahalesi değişkenlerinin evli bireylerde eşe kendini açmayı manidar olarak etkilemediği bulunmuştur. Evli bireylerde evlilik doyumu ve eşe kendini açma arasında yüksek düzeyde pozitif yönlü bir ilişki bulunmuştur. Çalışmadan elde edilen bulgular yorumlanmış, literatür ışığında tartışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was examined among married individuals; the variables that affect marriage satisfaction and spousal disclosure, and correlation between marriage satisfaction and spousal disclosure. This research is a descriptive and relational survey model. The participants consist of married individuals living in a big city in Turkey. The participants consisted of 289 married individuals, 167 females (57.8%) and 122 males (42.2%), who volunteered for the study and were selected by convenience sampling. In this study; Personal Information Form (PIF), Marital Life Scale (MLS) and Spouse Self-Disclosure Scale (SSDS) were used as data collection tools. The data of the study were analyzed by Multivariate Analysis of Variance (MANOVA) and Pearson Correlation Coefficient. According to the study findings, variables such as salaraid work, family monthly income, spouse help with housework, origin family negative effect on married individuals significantly affect married individuals the satisfaction of marriage. Sexual behavior comfort and preference of the same spouse significantly affect both marital satisfaction and spousal disclosure of married individuals. Sex, age, education status, family members, duration of marriage, number of children, age difference between spouses did not significantly affect both marriage satisfaction and spousal disclosure in married individuals. It was found that the variables of salaraid work, family monthly income, spouse help with housework, origin family negative effect on married individuals did not significantly affect spousal disclosure in married individuals. In married individuals, a high positive correlation was found between marriage satisfaction and spousal disclosure. The findings of the study were interpreted, discussed in the light of literature and recommendations were presented.