Evli bireylerde eşe kendini açma ve evlilik doyumu arasındaki ilişkide otantikliğin aracı rolü
The role of authenticity in the effect of self-disclosure to spouse on marital saturation in married individuals
  1. Tez No: 843873
  2. Yazar: AYŞEGÜL KİRİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT KILIÇARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada evlilik birlikteliği yürüten bireylerin eşe kendini açma düzeyleri ve evlilik doyumları arasındaki ilişkide otantikliğin aracı rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma grubunu Şanlıurfa ilinde yaşayan ve evli olan 460 birey oluşturmaktadır. Araştırma verileri; Evlilik Yaşamı Ölçeği, Eşe Kendini Açma Ölçeği, Otantiklik Ölçeği ve Demografik Bilgi Formu kullanılarak toplanmıştır. Bu araştırmada, ilişkisel model kullanılmış, toplanan verilerin analizinde basit regresyon analizi, SPSS Process Macro analizi, t testi ve tek yönlü varyans analizi kullanılarak bulgulara ulaşılmıştır. Elde edilen sonuçlar incelendiğinde; evlilik doyumu ve eşe kendini açma değişkenlerinin yaş, çalışma durumu, evlilik süresi ve çocuk sahibi olup olmama gibi değişkenlere göre anlamlı farklılıklar gösterdiği görülmektedir. Otantiklik değişkeninin alt boyutlarından dış etkiyi kabullenme cinsiyete ve çalışma durumuna göre farklılık göstermektedir. Otantik yaşam alt boyutunun cinsiyete, kendine yabancılaşma alt boyutunun çalışma duruma göre farklılık gösterdiği elde edilen sonuçlar arasındadır. Eşe kendini açma ve otantik yaşam evlilik doyumunu anlamlı ve pozitif yönde, dış etkiyi kabullenme ve kendine yabancılaşma ise evlilik doyumunu anlamlı ve negatif yönde yordamaktadır. Araştırmanın sonucunda; evli bireylerde eşe kendini açma ve evlilik doyumu arasındaki ilişkide dış etkiyi kabullenme alt boyutunun aracı bir etkiye sahip olmadığı görülmüştür. Kendine yabancılaşma ve otantik yaşam alt boyutlarının iki değişken arasında aracılık etkisi vardır. Otantikliğin, eşe kendini açma ve evlilik doyumu arasındaki ilişki üzerinde etkili bir değişken olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the mediating role of authenticity in the relationship between marital partners' self-disclosure levels and marital satisfaction. The research group consists of 460 individuals who live and are married in Şanlıurfa province. Research data were collected using the Marital Life Scale, Self-Disclosure to Spouse Scale, Authenticity Scale and Demographic Information Form. Relational model was used in this research, and findings were obtained using simple regression analysis, SPSS Macro analysis, t test and one-way analysis of variance in the analysis of the collected data. When the results obtained are examined; It is seen that the variables of marital satisfaction and self-disclosure to the spouse differ significantly according to age, working status, duration of marriage and whether or not they have children. Acceptance of external influence, one of the sub-dimensions of the originality variable, varies according to gender and working status. From the results obtained, it is seen that the authentic life sub-dimension differs according to gender, and the self-alienation sub-dimension differs according to working status. While self-disclosure to the spouse and authentic living significantly and positively predict marital satisfaction, accepting external influence and self-alienation predict marital satisfaction significantly and negatively. As a result of the research; It was observed that the sub-dimension of accepting external influence did not have a mediating effect in the relationship between self-disclosure to spouse and marital satisfaction in married individuals. The sub-dimensions of self-alienation and authentic living have a mediating effect between the two variables. It can be said that authenticity is an effective variable in the relationship between self-disclosure to the spouse and marital satisfaction.