Tip 1 diabetes mellitusta adacık hücre antikor (ICA) ölçümünde immünfloresan ve peroksidaz işaretli protein A tekniklerinin karşılaştırılması ve farklı türlerden alınan pankreas örneklerinin ICA tayininde güvenirliğinin değerlendirilmesi
Comparison of immunflourescence and peroxidase-labeled protein A techniques in the determination of islet cell antibody (ICA) in type 1 diabetes mellitus
- Tez No: 60045
- Danışmanlar: PROF. DR. M. TEMEL YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
QZET VI. ÖZET Bu çalışmada indirekt immünfloresan (IF) tekniğin bazı dezavantajları nedeniyle ICA testinde alternatif bir metod olarak peroksidaz-işaretli protein A (POPA) metodunun duyarlılığını ve koyun, kedi ve domuzdan alınmış pankreasları deneyerek ICA'ya karşı insan dışındaki en sensitif dokuyu tespit etmeyi amaçladık. Deneylerimizde IF ve POPA yöntemlerini kullandık. IF teknikte pankreas adacık antijeni, önce test edilecek serum ve ikinci basamakta FITC ile işaretli anti-human IgG antikoru ile inkübe edilir. POPA teknikte ise adacık antijeni ile serum inkübasyonunu izleyerek HRPO işaretli protein A ilave edilir. Gerçekten POPA tekniğinin sensitivitesini % 80, spesifisitesini % 60 ve pozitif prediktif gücünü % 76 tayin ederek, IF tekniğe yakın güvenirlikte bulduk. POPA tekniğinin 0 ve A kan grubu pankreaslarda etkinliği farklı değildi. Koyun pankreasının % 88 sensitivite, % 30 spesifisite ve % 60 pozitif prediktif gücüne sahip olduğunu saptadık. Kedinin sensitivitesi % 81 olarak koyuna yakın olduğu halde domuz pankreası IF teknikle sensitif bulunmadı, ancak spesifikti. Sonuç olarak POPA metodunun, her yaş ve her kan grubundaki pankreas ile kullanılabilmesi, preparatların 5 yıldan daha fazla süreyle tekrar değerlendirilebilmesi, daha ucuz olması, immünfloresan mikroskopa ihtiyaç duymadan ışık mikroskobunun kullanılması gibi nedenlerden dolayı IF tekniğine alternatif olarak kullanılabilecek bir metod olduğu kanaatine varıldı. Ayrıca koyun pankreasının, Tip 1 diyabetli hasta serumlarında ICA tayini için insan pankreasına alternatif bir antijenik substrat olabileceği sonucuna ulaşıldı. 96
Özet (Çeviri)
SÜMMABY VII. SUMMARY In this study we have aimed to determine the sensitivity of peroxidase-labeled protein A (POPA) method because of some disadvantages of indirect immunofluorescence (IF) technique and the most sensitive non-human pancreas between sheep, cat and pig pancreases in the ICA detection. We have used IF and POPA methods in our assays. Pancreas islet antigen is incubated firstly with test serum and in the second step with FITC-labeled anti-human IgG antibody in IF technique. After the incubation of islet antigen and serum, HRPO-labeled protein A is added in POPA technique. Really determining the sensitivity of POPA as 80%, specificity as 60% and positive predictive value as 76%; we have found it as closely reliable as IF technique. The efficiency of POPA technique was not different in 0 and A group pancreases. We have determined that sheep pancreas had 88% sensitivity, 30% specificity and 60% positive predictive value. Cat sensitivity was close to sheep with 81% sensitivity although pig pancreas was not sensitive but specific. As a result, it was considered that POPA method could be used as an alternative method for IF technique because it can be used with human pancreases of all ages and all blood groups; slides can be observed over 5 years, it is cheaper and light microscope is used without requiring fluorescence microscope. Also it has been concluded that sheep pancreas was an alternative antigenic substrate for human pancreas in the ICA detection of Type 1 diabetic patient sera. 97