Suça sürüklenen çocuklara sunulan sosyal hizmetlerin değerlendirilmesi; Türkiye ve Danimarka örneği
Evaluation of social services that are the offered to juveniles who are pushed to crime; For example in Turkey and Denmark
- Tez No: 600451
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH KARATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma 'Suça Sürüklenen Çocuklara Sunulan Sosyal Hizmetlerin Değerlendirilmesi' amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın konusunu, suça sürüklenen çocuklara sunulan sosyal hizmet müdahalelerinin, gelişmekte olan Türkiye ve gelişmiş ülke olan Danimarka örneğiyle karşılaştırmalı olarak sosyal politika ve sosyal hizmetler çerçevesinde değerlendirilmesi oluşturmuştur. Yapılan karşılıklı analizin iki temel yarar sağlaması amaçlanmaktadır: ilki; sosyal hizmet alanında küresel sistemde kendi yerini belirlemek, ikincisi; sistem transferi yoluyla, uygulanabilir gelişmeleri, yenilikleri tanımak ve bu bağlamda sosyal politikaların iyileştirilmesi yolunda literatüre katkı sağlamak. Çalışmada nitel veri toplama aracı kullanılmış ve buna yönelik yarı yapılandırılmış soruları ve sosyo-demografik bilgi formu görüşmecilere iletilmiştir. Ayrıca bilgilendirilmiş onam formu hazırlanarak araştırma içeriği hakkında görüşmecilere bilgi verilmiş ve görüşmeye katılmaya gönüllü olanlardan imza alınmıştır. Yapılan görüşmede, çocuk suçluluğu alanında çalışan profesyonel meslek elemanlarının çalıştığı alanla ilgili görüşleri, tecrübeleri, değerlendirmeleri alınmıştır. Araştırmada belirli bir standart çerçeveyi ve esnekliği içeren yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Elde edilen bilgileri kaydetmek ve veri kaybı yaşamamak adına araştırmacı tarafından not tutulmuş ve onay veren gönüllü görüşmecilerden ses kaydı alınmıştır. Bu çalışma; politika yapıcıları bilgilendirmek ve etkilemek, bilginin gelişmesine katkı sağlamak için kullanılmayı amaçlamaktadır. Bu noktada suça sürüklenen çocukların iyilik halini arttıran değişim ajanları olan sosyal çalışma görevlilerinin Türkiye'de ve Danimarka'daki sosyal sistemle ilgili vereceği bilgiler oldukça kıymetlidir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out with the purpose of 'Evalution of Social Services That Are Offered to Juveniles Who Are Pushed to Crime'. Subject of this research is made up of social work responses to juvenile delinquency, understood by comparison between developing country Turkey and developed country Denmark. On this point social policies and social services will be subjected to comparative analysis. this comparative analysis, will result in two fundamental benefit: first; determining the state of social services to juvenile deliquency in Turkey on the global scale, second; through system transfer, noting possible developments and innovations to contribute to the literatüre regarding the improvement of social policies. In this research qualitative data collection tool was used and for this reason individual interviews and socio-demographic information form was done. With the help of face-to-face interviews, it was aimed to gather the opinions, experiences and evaluations of members who are working professionaly in the field of juvenile delinquency. In the survey, a semi-structured interview technique, with a certain standard framework and flexibility was used. In order to record the obtained information, the researcher keept a note and made voice recordings if the volunteer consent was given. This research's aim is to inform and influence made policymakers and to contribute the development of knowledge. The shared experiences and knowledge shared about social systems of Denmark and Turkey by social workers who work as agents of change well-being of juveniles who are pushed to crime, in invaluable.