Tire Necip Paşa Kütüphanesi'ndeki mushaf tezyinatı ile bazı edebi yazma tezyinatlarının karşılaştırılması
Comparison of mushaf decoration and some literary decorations in Tire Necip Paşa Library
- Tez No: 600489
- Danışmanlar: DOÇ. AYNUR MAKTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Crafts, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Kur'an-ı Kerim, Allah sözü olma vasfıyla diğer yazmalardan farklı bir hüviyettedir. Bu çalışma temel ilke olarak Kur'an-ı Kerim'in ciltlenmiş hali olan Mushaf'ta yer alan tezyinat özelliklerini konusu ne olursa olsun kul lafzı olan diğer yazma eserlerin tezyinatları ile mukayesesini içermekteir. Burada konu ile ilgili yapılan örneklemeler, Tire Necippaşa Kütüphanesi'ndeki NP/672, NP/674, NP/675 envanter numaralı mushaflar ile NP/394, NP/392, NP/391 envanter numaralı yazma eserlerin tezhiplerinin mukayese edilmesiyle tespit edilmiştir. Tire Necippaşa Kütüphanesi'nden seçilen bu eserler tezyinat özelliklerinin zenginliği bakımından tercih edilmiştir. Bu mukayese yapıldığında görülmüştürki her iki grubun içeriğine dayalı olarak bir takım farklılıklar olamakla birlikte tezhip özellikleri bakımından büyük farklılılar görülmemektedir. Yani Kur'an'da serlevha tezyinatı ile diğer sayfalardaki unvan sayfası tezyinatı birbirne yakın tezyinat özellkleri gösterirler. Serlevha, başlık tezhipleri, ketebe ve hatime sayfası tezhipleri vb. Bu iki grubun mukayesesinde farklı olan belirgin özellikleri kimi kaynakalrda Mushaf gülleri olarak tespit edttiğimiz durak ve haşiyelerde yer alan vakıf gülü tezhiplerinde görülmektedir. Bu özellik Mushaf'lara mahsus olup, diğerlerinde bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The Holy Quran is the word of Allah and therefore differs from other manuscripts the main principle of this study is to examine the decorative features of the Holy Quran. Thus it is to reveal its difference with other manuscripts. This study includes the comparison of the illumination of NP/672, NP/674, NP/675 and other NP/394, NP/392, NP/391 in Tire Necippaşa Library. These manuscripts in the Tire Necippaşa Library have rich illumination. For this reason, they were preferred in this study. This comparison yielded the following. There are too many differences in content between the two groups. On the other hand, there is little difference between the two groups in terms of motif and pattern charcteristics. For example,“serlevha”and“presentation page”are examples of content differences. In addition, the“ketebe”and“hâtîme page”illuminations are the same. The main characteristics of these two groups are“Mushaf roses”.“Mushaf roses”are only gildings of the Quran. That is other manuscripts do not have“Mushaf roses”.