Sosyal medya odaklı halkla ı̇lı̇şkı̇ler stratejı̇sı̇ ve gıda sektöründe bı̇r araştırma
Social media focused pr strategy: an application and research in fmcg-food sector
- Tez No: 600488
- Danışmanlar: PROF. DR. BURHANETTİN AYKUT ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, İletişim Bilimleri, Public Relations, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Gelişen ve değişen teknoloji yoğun toplumda sanal ortam kullanıcılarının artması ve bunun alışkanlık halini alması sosyal medya kullanımının, her kültürden ve her kesimden geniş kitlelerin, sosyal taleplerine yanıt vermesini sağlamıştır. Yeni iletişim ortamlarının gelişmesi, her kesimden bilgi iletişim teknolojilerine olan ilginin artması, sosyal medyanın gücünü arttırmakta, sosyalleşme kavramına da yeni bir boyut kazandırmaktadır. Bu nedenle bireylerin dışında kurumlar/şirketler de sosyal medyayı etkin biçimde kullanmaya başlamışlardır. Ülkemizde de sosyal medyanın gelişmesi, ticaret hayatına önemli ve etkin bir şekilde yansımıştır. Öyle ki yeni ticaret kanununa göre her firmanın (küçük ya da büyük fark etmez) bir web sitesi olması zorunluluğu getirilmiştir. Günümüz rekabetçi ortamında kurumların / işletmelerin başarılı olabilmesi için bilginin paylaşılması ve ortak bilgi kaynaklarının yaratılması her zamankinden daha da büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma sosyal medya platformlarının halkla ilişkiler boyutunda şirketlere ve sosyal hayata etkilerini araştırmayı hedeflemiştir.
Özet (Çeviri)
We live in a rapidly improving and changing, tech-savy society where virtual and social media presences of people increase. Increased usage of social media resulted an interactive environment for everyone with distinct cultures and segments, thus first time in history, people had the opportunity to receive -even individual responses from all kinds of institutions. Penetration of new communication media also resulting interest in flowing information, increasing the power of social media, bringing a new aspect to human socialization. Today, not only individuals, but also the corporations and companies started to use social media tools too. In Turkey, fast internet and social media penetration had its powerful impact on businesses too. Even so, new business laws require all operating companies, either if it's a small enterprise or a nationwide corporation, to have their dedicated domains and websites. In today's fast paced competitive environment, it is vital for corporations and companies to create their own information pools and share it with public directly. This thesis aimed to research the effectiveness of social media platforms for companies, and measure if they could effectively utilize them in terms of marketing communications and public relations.