İzmir-Tire Necip Paşa yazma eserler kütüphanesinde bulunan kırâat ve tecvid yazmaları (Tespit-tasnif-değerlendirme)
Qiraat and tajweed manuscripts in the İzmir-Tire library (Detection-classification and evaluation)
  1. Tez No: 720941
  2. Yazar: HÜSAMEDDİN AYDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER ERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmamızda İzmir Tire İlçesi'ndeki Necip Paşa Kütüphanesinde bulunan kırâat ve tecvid alanında yazılmış olan eserlerin incelemesi yapılmıştır. Çalışmamızda kırâate dair 55, tecvide dair ise 34 eser incelenmiştir. Çalışmamız giriş, iki ana bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Girişte, çalışmanın amacı ve yöntemi ile alakalı bazı bilgilerin yanında kütüphanenin kurucusu olan Mehmed Necip Paşa hakkında birtakım genel bilgiler verilmiştir. Birinci ve İkinci bölümde ise kırâat ve tecvid yazmaları incelenmiştir. Bu inceleme yapılırken eserler, hakkında çalışma yapılmış olan ve hakkında herhangi bir çalışma bulunmayan eserler olmak üzere iki ana başlığa ayrılmıştır. Hakkında çalışma yapılmış olan eserlerin sadece müellif isimlerini zikretmekle yetindik, ayrıca bir malumat vermedik. Hakkında çalışma yapılmamış olan eserlerin - eğer belli ise-müellifleri hakkında genel hatlarıyla kısaca malumatlar verilmiştir. Hakkında çalışma yapılmış olan eserlerin ise kim tarafından, hangi tarihte ve hangi üniversitede/şehirde çalışıldığının bilgisi de aktarılmıştır. Çalışmamız değerlendirme ve sonuç bölümleri ile son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, some works about Qiraat and Tajweed which are in Necip Pasa Library at the Tire, Izmir are examined. In total, 55 Qiraat and 34 Tajweed works are studied. Our study consists of introduction, two chapters and a result part. In introduction, aim and methodoly are presented. In additon, some general information about Mehmet Necip Paşa Library is presented. In the first and the second chapters, Qiraat and Tajweed writings are studied. While this study is being conducted, the works in the literature is divided under two main categories which are the works has been studied and has not been studied in the past. We only mentioned author names of the works which has been studied. However, for the works which has not been studied in the past, we mentioned brief information about authors if available. In conclusion, thesis is finalized with evaluation and result parts.