Bilgisayar oyunlarında kullanılan mekânların akustik parametre analizlerinin değerlendirilmesi
An evaluation of acoustic parameter analyses of spaces used in computer games
- Tez No: 600497
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİDUN ÖZİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Müzik, İletişim Bilimleri, Architecture, Music, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Video oyun sektörü, 1950'lerden günümüze kadar gelmiş ve sürekli olarak gelişme göstermiştir. Video oyun sektörünün alt sektörlerinden olan ses teknolojileri alanı da oyun sektörü ile gelişim göstermiştir. Art arda tekrarlanan bip seslerinin yerini çok kanallı kayıtlar, binlerce kaydedilmiş ses efektleri vb. almıştır. Bu tarz gelişimler oyunların çoğunun gerçeğe yakın yapılmasına olanak sağlamıştır. Bu çalışmada, özellikle birincil şahıs nişancı türünde seçilen oyunların akustik olarak incelemesi yapılmış ve gerçekliğe uygunluğu test edilmiştir. Çalışma içerisinde, seçilen video oyunların ham sesleri ve yankılı sesleri elde edilmiştir. Daha sonra ise seçilen ortamların 3 boyutlu modellemesi yapılıp Odeon programı içerisinde bu modellemelerin akustik ölçümleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre oyun içerisinden elde edilen yankılı sesler karşılaştırılarak gerçeğe uygunluğu bu çalışmada incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The video game industry has come from the 1950s to the present and has developed comtinuously. Audio Technologies, which is one of the sub-sectors of the game industry, has also developed with the game industry. Repeatedly beep sounds replaced by multi-channel recordings, thousands of recorded sound effects, etc. Such as developments have enabled many games to be held close to reality. In this study, the acoustical analysis of the selected games especially in the firts person shooter genre was conducted and their suitability to reality was tested. During this study, raw sounds and reverberant sounds of selected video games were obtained. Then, 3D modeling of selected areas was created and acoustic measurements of these models made in Odeon. According to the Odeon results, the reverberant sounds obtained from the game were compared and their suitability to reality was examined in this study.