Konser salonlarının akustik ve elektroakustik performans değerlendirmesinde parametrelerin karşılaştırılması
Comparison of the parameters in acoustic and electroacoustic performance evaluation of the concert halls
- Tez No: 600496
- Danışmanlar: PROF. DR. FERİDUN ÖZİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri ve Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Salonların akustik tasarımı literatürde uzun zamandır detaylı bir şekilde araştırılan bir alan olmasıyla birlikte değişen ihtiyaç ve büyüyen salon tasarımları bu mekanlarda ses destek sistemi kullanımını da beraberinde getirmiştir. Ses sistemleri genel olarak alınan mikrofon sinyalinden, hoparlörden çıkan sese kadar, sinyal yolu üzerinde bulunan tüm ekipmanları frekans karakteristiğinin toplamı bir frekans cevabına sahiptir. Bu noktada seçilen her ekipmanın frekans karakteristiği sistem performansında belirleyicidir. Akustik tasarım söz konusu olduğunda ise mekan hacmi, mekanın formu, emici malzeme miktarı ve malzemelerin yerleştirildiği alanlar, o alanın akustik karakterinin temel belirleyicisidir. Konser salonları da tüm diğer alanlar gibi belirli tasarım prensiplerine ve akustik değer aralıklarına sahiptir. Bu çalışma ses sisteminin toplam performansının ölçülmesi mümkün olmaması nedeniyle belirli kısıtlara sahip olmalıdır. Bu noktada tez kapsamında değerlendirilecek olan ses sisteminin tamamı yerine hoparlör performansları olacaktır. Öncelikle örnek konser salonunun akustik tasarımı gerçekleştirilecek uluslararası standartlara uygun değerler elde edilecektir. Daha sonra uygun hoparlör sistemi yerleştirilerek salonun akustik performansı ve elektroakustik sonuçları arsındaki farklar ortaya konacaktır. Çalışmanın amacı salonun akustik ve elektroakustik performanslarının birbirine mümkün olduğunca yakın çıkması olarak belirlenmiştir. Çalışmada farklı akustik tasarım seçenekleri ve farklı hoparlör sistemleri ölçümlenerek en uygun tasarım ve hoparlör sistemine ulaşılmaya çalışılacaktır. Tez kapsamında belirlenen konser salonu üç boyutlu olarak modellenerek ODEON simülasyon yazılımına aktarılacak ve ölçümler sonucu elde edilen veriler değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Together with being a subject for a detailed research in the literature for a long time, acoustic design of the halls, also exacted the use of sound support systems in these buildings along with the changing needs and expanding hall designs. Sounds system in general have a frequency response that is total of all the frequency characteristics including all the equipment on signal route; ranging from received microphone signal to the produced sound from the speakers. Thus, every single chosen equipment's frequency characteristic has a role in determining the system's overall performance. On the other hand, when we are talking about acoustic designs, main determinants for the given space's acoustic character are volume and form of the space as well as the amount of absorbents used and the locations those absorbents placed. Concert halls like any other space have a certain design principles and acoustic value intervals. This research should have some limitations regarding the fact that it is not possible to calculate the overall performance of a sound system. Thus, in this thesis, speaker performances are going to be evaluated as a substitute for the complete sound system. In the beginning, acoustics designs of the exemplary concert hall will be realized to give away the values falling within the international standards. Then, differences between the acoustic performance and electroacoustic results of the halls will be determined after the instalment of appropriate speaker systems. The aim of this research is determined as to have the hall's acoustic and electroacoustic performances as close as possible to each other. It is within the aim to reach the optimum design and the speaker system per the calculations regarding various acoustics design options and various speaker systems. The chosen concert hall for the research purposes will be modelled and uploaded to the ODEON simulation software and the data retrieved will be evaluated.