Türkiye'de geleneksel ve modern kukla tiyatrosu'nun yakın geçmişteki gelişimi
Traditional and modern puppet theatre's development in Turkey in the recent time
  1. Tez No: 600512
  2. Yazar: HÜSEYİN AYTUĞ ÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT BERBER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
“Türkiye'de Geleneksel ve Modern Kukla Tiyatrosu'nun Yakın Geçmişteki Gelişimi”başlıklı bu çalışma, Türkiye'de kuklacılığın gelişimini, geçmişten bugüne yapılan inceleme ve değerlendirmeler ışığında ve onları da kapsayacak biçimde inceleyerek gelişimi yavaşlatan problemlere ışık tutmak amacıyla hazırlanmıştır. İki bölümde ele alınan bu çalışmanın ilk kısmında; genel itibarla kuklanın kökenleri araştırılmış, ardından dünyada geleneksel ve modern kuklacılık anlayışları incelenip, gelişimi gözlemlenmiştir. İkinci kısımda ise Türkiye'de geleneksel kuklacılığın kökenine derinlemesine bakılmış, günümüze kadarki yolculuğu etraflıca incelenerek modern kuklacılıkta gelinen nokta değerlendirilmeye tabii tutulmuştur. Sonuç bölümünde ise yerli ve yabancı kukla sanatçılarıyla yapılan görüşmelerle ve şahsi saptamalarla, gelişime engel teşkil eden problemler tespit edilmiş ve bu problemlere yine sahadaki sanatçıların ve bu alanda kuramsal çalışmalar yapmış olan akademisyenlerin görüşleri ışığında çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak bu çalışma, daha öncesinde yapılmış olan tüm akademik çalışmaların incelenip kimi noktaların tekrar değerlendilmesi, kimi noktalarınsa altının çizilmesi neticesinde, daha sonrasında yapılacak olan çeşitli çalışma ve araştırmalara kolaylıkla kaynaklık edebilecek bir derleme niteliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This“Traditional and Modern Puppet Theatre's Development In Turkey In The Recent Time”titled thesis is scrutinisingly prepared on the purpose of shed light on problems which are slowing the growth of puppetry in Turkey, in consideration of inspection and survey from past to present with including them too. In the first phase of this study which is discussed in two chapters; the origins of the puppet have been investigated in general, after that the traditional and modern puppetry approaches in the world have been examined and their development has been observed. In the second part; the origins of traditional puppetry of Turkey was examined in depth and the point reached about the modern puppetry has been evaulated with thorougly examining its journey until today. In the conclusion part, the problems that constitute obstacles to the development were determined through interviews with local and foreign puppet artists and personal determinations. And offered solutions to these problems, in the light of the opinions of the artists in the field and the academicians who have made theoretical studies in this field. As a result, this study is a kind of compilation, which has been studied with examining all the academical studies before by correcting and emphasizing some points of them and which will be easily used as a source for various studies and researches in the later times.