Halka açık anonim şirketlerde yönetim kurulu üyelerinin, şirketin, halka arzı, kotasyonu ve sermaye artırımı işlemlerinden doğan görevleri ve sorumlulukları
The duties and responsibilities of the public joint-stock companies board of directors resultant of public offering, listing and capital increase affairs
  1. Tez No: 600511
  2. Yazar: BERK OLÇUM BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ADİL ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Halka Açık Anonim Ortaklılığın, yapısı incelendiğinde tabi olduğu düzenlemeler bakımından Anonim Şirketten ayrılmaktadır. Yönetim Kurulu fiili olarak anonim şirketin yönetimini yaparken bazı görev ve yükümlülükleri yasal olarak yerine getirmek durumundadır. Bu görevlerden en önemlileri, şirketin kotasyonu, şirketin hisse senetlerinin halka arzı ve sermaye artırımı işlemleridir. Bu görevlerin seçilmesinin nedeni ise, şirketin temel gereksinimi olan sermaye ihtiyacı durumlarında uygulanabilmesidir. Bu sayede bir şirketin sermaye artırımı için halka açılmasından sermaye artırımına kadar olan süreç sistematik bir şekilde bağlantılı olarak anlatılmaya çalışılmıştır. Bu çalışma, HAAO bakımından Yönetim Kurulu tarafından gerçekleştirilmesi gereken bu işlemlerle ilgili görev ve sorumlulukları biraz olsun sistematik bir şekilde açıklamayı amaçlamaktadır. Tezimiz dört temel başlık ekseninde oluşmaktadır. İlk olarak halka arz kavramı,hukuki niteliği, halka arz süreci, şirkete olağan faydaları, halka arz yöntemleri ve halka arz işlemlerinde yönetim kurulunun görevleri ele alınmıştır. Bu görevleri ise temelde,izahname, finansal tablo ve raporlar, kamuyu aydınlatma belgeleri olarak incelenmiştir. İkinci başlıkta ise, kotasyon kavramı üzerinde durulmakta, kotasyon süreci incelenmekte ve SerPK, Kotasyon Yönergesi ile ilgili yönetmelikler çerçevesinde Yönetim Kurulunun görevlerini incelenmektedir.Üçüncü başlıkta ise, sermaye artırımı bakımından şirketlerin benimsediği sermaye sistemleri ve belirlenen sistemlerde Yönetim Kurulunun sermaye artırma görevi ele alınmıştır. Özellikle de HAAO için kayıtlı sermaye sistemi ele alınmış, yönetim kuruluna tanımış olan bizatihi sermaye artırım yetkisi ve kayıtlı sermaye sisteminde yönetim kurulunun sermaye artırımı ve bununla uzantılı görev ve yükümlülükleri detaylı olarak incelenmektedir. Dördüncü başlıkta ise, halka arz, kotasyon ve sermaye artırımı işlemlerinin ifası sırasında, kanuni düzenlemelerden doğan yönetim kurulunun görevlerini ifa ederken oluşan sorumluk kısmı ele alınmaktadır. Burada yönetim kurulunun görevlerini ifa ederken sorumluk bakımından genel özel ayrımına bakılıp,Yargıtay kararları bazından değerlendirilip, sorumluluğu artıran yahut azaltan nedenleri ve sorumluluk davaları da esas alarak incelenmiştir. Son kısımda ise, tezin genel bir değerlendirmesi ile vardığımız sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Board of directors of publicly owned joint stock company have duties and responsibilities of the company arising from the supply and capital increase works When the structure is examined, P.C. leaves the joint stock company in terms of the regulations while the board of directors is actually managing the joint-stock company, it has to fulfill some duties and obligations legally. The most important of these tasks is the company's quotation and the public offering and capital increase services of the company'shares. This study on P.C. aims to explain the duties and responsibilities related tothese transactions which should be performed by the board of Directors in a systematic way. The reason why these assignements are chosen,is because of the fact that they are applicable when there is a need for company's basic and foremost resource,capital.Increase of company's capital from company's going public for fund ,has been demonstrated in this report by systemically linking this period which company passed on. Our thesis consists of four title axes. Firstly, the legal nature of the IPO concept,the public offering process of the public offerings to the company, the public offering methods and the functions of the board of directors in the public offering methods are discussed. These tasks are mainly the prospectus financial statements and reports are examined as public disclosure documents.İn the second chapter, the concept of quotation,examining the process of quotation and the duties of the board of directors are examined within the scope of regulations related to the SerPK quotation directive.İn the third title, the capital system adopted by the companies in terms of capital increase and the system of increasing the capital of the board of directors in the determined systems are discussed.Especially Public Companies registered capital system in the legal system,the capital increase authority authorized by the board of directors and capital increase of the board of the directors in the registered capital system.İn this way,extension tasks and the obligations are examined in detail.In the fourth heading, during the perfomance of quotations,public offerings and capital increase transactions, the responsibility part of the board of directors arising from the legal regulations is covered,in this respect,the general special distrinction of the board of directors in terms of the responsibility arising when performing its duties. The reason for evaluating or decreasing the resonsibility of the supreme court decisions have been examined based on responsibility cases. In the last part of the thesis. the results we have reached with ageneral evaluation.