Devlet, iktidar, ideoloji bağlamında günümüz Türkiye sineması'nda ' Hükümet Kadın 1 ve 2 'filmleri örneğinde yönetici kadın temsilleri
State, power, in terms of ideology modern Turkey cinema 'Women's Government 1 and 2 films female representation of the instance manager
- Tez No: 600517
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜHAL ÇETİN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Film Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada Giriş dışındaki bölümler iki konu başlığıyla incelenmiştir. İlk Bölümü, Toplumsal Cinsiyet ve Siyaset ve Yerel Yönetimlerde Kadın ana başlığı altında sırasıyla Cinsiyet ve Toplumsal Cinsiyet, Toplumsal Cinsiyette Kalıp Yargıları, Toplumsal Cinsiyet ve Dil, Devlet, İktidar ve İdeoloji, Feminizm, Güncel Verilerle Türk Kadını ve Atılması Gereken Adımlar, Türkiye'de Ulusal Siyasette Kadın ve Türkiye'de Yerel Siyasette Kadın ara başlıkları oluşturmaktadır. Bu bölümde bürokrasi ve değişik kurumlardaki kadın oranları ele alınmakla birlikte Türkiye'deki parlamento ve belediye meclislerindeki kadın oranlarıyla değişik ülkelerdeki kadın oranları karşılaştırılmaktadır. İkinci bölümde ise Hükümet Kadın 1 ve 2 Filmlerinde Lider Kadın Özellikleri ana başlığı bulunmaktadır. Her iki film hakkında kısaca bilgiler verildikten sonra Filmlerin Künyesi, Konusu, Ana Kadın Karakterin (Xate) Liderlik Özellikleri ve filmlerle ilgili Değerlendirme kısımları ikinci bölümü oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
There are two main chapters in this research. The main title of the first chapter is Gender and Woman in Politics and Local Governments. Sexuality and Gender, Stereotypes for Gender, Gender and Language, State, Power, Ideology, Feminism, Updated Data for Turkish Women and The Steps That Should Be Taken, Woman in the National Politics in Turkey and Woman in the Local Government in Turkey form the subtitles of this chapter. The data about the women at the administrative positions in different bureaucratic levels and different institutions take place in this chapter. The data of the women in parliament and local councils in Turkey are also given and being compared with the different countries' parliaments and local councils. In the second chapter, Hükümet Kadın 1 and 2 films are evaluated based on the features of the leader women. The identity and theme of the films and the leadership features of Xate are the subtitles of this chapter.