Yetişkinlerde problemli internet kullanımı ve internet bağımlılığını yordayan faktörler
The excessive use of internet among adults and the research on the factors predicting the internet addiction
  1. Tez No: 600526
  2. Yazar: AYSUN KAÇMAZ ZEHİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMHUR TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Patoloji, Psikoloji, Pathology, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı; yetişkinlerde problemli internet kullanımı ve internet bağımlılığının, kişilik özellikleri, benlik saygısı ve dikkat eksikliği hiperaktivite semptomlarıyla olan ilişkisini incelemektir. Araştırma nicel yöntemlerle tasarlanmış, 44 kadın ve 58 erkek katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın katılımcıları İstanbul ilinde yaşayan büyük çoğunluğu üniversite öğrencilerinin oluşturduğu 18-65 yaş arası yetişkinlerden oluşmaktadır. Verilerin elde edilmesi için anket formları ve ölçekler kullanılmıştır. İlk sırada sosyo-demografik form olmak üzere, dikkat eksikliği ve hiperaktivite DSM ölçeği, Rosenberg benlik saygısı ölçeği, beş faktör kişilik özellikleri ölçeği ve Jung internet bağımlılığı ölçeklerinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre, Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, kişilik özellikleri ve benlik saygısı ile internet bağımlılığı arasındaki ilişkiyi gösteren modelin uygun olduğu görülmüştür. Sonuçlar ilgili literatüre göre tartışılmış, gelecekte yapılabilecek çalışmalara yönelik öneriler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyse the excessive use of internet among adults and highlight the relationship between internet addiction and personality traits, care for the self, hyperactivity symptoms. The research is designed with quantitative methods and actualized with 44 female and 58 male participants. The participants are selected from the province of İstanbul and most of them are adult university students ranging between 18 and 65 years of age. The surveys and scales are used for the purpose of receiving the data. Starting with socio-demographic form, attention deficit and hyperactivity DSM scale, Rosenberg self-respect scale, five factor personality trait scale and Jung internet addiction scales are put into practice. Under the light of results of the research data, it is approved to that the model showing attention deficit and hyperactivity disorder, personality traits and self-respect is connected with internet addiction is suitable. The results are discussed according to the books and articles and suggestions are made for future studies.