Cumhuriyet döneminde Edirne kütüphanelerinin gelişimi
Development of Edirne libraries during the Republican Period
  1. Tez No: 600539
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ BAVKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Tarih, Information and Records Management, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Osmanlı Devleti ve Türkiye Cumhuriyetinde önemli bir yere sahip olan Edirne'de kurulan kütüphaneler, halkın eğitim öğretim hayatında önemli bir unsurdur. Trakya bölgesinin kültürel zenginliği kütüphanelerin muhteviyatının da çeşitli eserlerden ve dillerden oluşmasını sağlamıştır. Cumhuriyetin kurulmasından sonra da hizmet veren, kültürel birikimin eserlerini muhafaza eden ve bilginin canlı tutulmasını sağlayan kütüphanelerin içeriği ve zenginliği devletlerin siyasi, ekonomik, kültürel gücünü de doğal olarak yansıtmaktadır. İnsanların araştırma, öğrenme, kendini ve toplumunu geliştirme arzusu devam ettiği sürece bilgi ve belgeye duyulan ihtiyaç yıllar geçse de önemini yitirmeyecektir. Bölgesel olarak incelenen kütüphaneler Edirne ilini kapsamaktadır. Bu çalışmada Edirne'de Osmanlıdan miras kalan kütüphanelerin, Türkiye Cumhuriyetinin kurulmasıyla birlikte eğitim faaliyetlerine katkılarına, kütüphanelerin tarihsel dönüşümlerine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
The libraries established in Edirne, which has an important place in the Ottoman Empire and the Turkish Republic, are an important element in the educational life of the people. The cultural richness of the Thrace region provided the content of libraries to be composed of various works and languages. The content and richness of the libraries, which serve the aftermath of the establishment of the Republic, maintain the cultural accumulation and keep the information alive, naturally reflect the political, economic and cultural power of the states. As long as people continue to desire to research, to learn, to develop themselves and society, the need for information and documentation will not be lost even if years pass. In this study, the contributions of the libraries inherited from the Ottoman Empire in Edirne region to educational activities and the historical transformations of the libraries were discussed with the establishment of the Republic of Turkey.