Grafik tasarım ön lisans eğitim sürecindeki uygulama araçları işlevselliğinin öğrenci yönünden değerlendirilmesi, Bayburt Üniversitesi örneği
The assessment of functionality of application tools in graphic design associate degree education process from the viewpoint of the students, The case of Bayburt University
- Tez No: 600540
- Danışmanlar: PROF. DR. YAKUP GÖKDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Bu araştırmada Bayburt Üniversitesi Grafik Tasarım ön lisans programındaki eğitim süreçlerinde kullanılan bilgisayar tabanlı uygulama araçları (Photoshop, Indesign, Illustrator, Corel) ve geleneksel uygulama araçlarının (elle çizim ve maket oluşturma) işlevselliğinin; öğrencilerin tutum değerlendirme yaklaşımları bağlamında saptanması amaçlanmaktadır. Yöntem: Bu araştırma, nicel araştırma çerçevesinde tarama modeline göre modellenmiştir. Bu model, bir durum, vaka ya da olgunun hali hazırdaki özelliklerini araştırırken, sürecin içindeki aktörlerin tutumlarını anlamayı amaçlayan bir ölçüm sistematiği içermektedir. Bulgular: Araştırmada, Grafik Tasarım Uygulama Araçları işlevselliğinin öğrenci yönünden değerlendirilmesinde; öğrencilerin yaş ve cinsiyet değişkenine göre anlamlı farklılık göstermediği, sınıf değişkenine göre 2. sınıf öğrencilerin CGI Teknolojilere İlişkin Tutum alt boyut puanlarının 1. sınıflara nazaran daha yüksek olduğu, Grafik Tasarım Bölümünü isteyerek ve bilinçli tercih edenlerin uygulama araçlarına yaklaşımlarının istemeden ve bilinçsiz tercih edenlere göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu, mesleki kariyer planlarına göre GCI Teknolojilerine İlişkin Tutum ve Kullanım Sıklığı alt boyut puan ortalamalarının, mezun olduktan sonra başka bir sektörde çalışmayı düşünen öğrencilere göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu bulgusuna ulaşılmıştır. Sonuç: Araştırmada grafik tasarım uygulama araçları işlevselliğinin öğrenciler yönünden değerlendirilmesi sonucunda tüm alt boyutlarda öğrencilerin olumlu tutum gösterdikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: : In this study, it is aimed to explain the functionality of computer-based application tools (Photoshop, Indesign, Illustrator, Corel) and traditional application tools (hand drawing and model creation) used in the educational processes of Bayburt University Graphic Design associate degree program in the context of the students' attitude evaluation approaches. Method: The research was modeled according to the search model within the framework of quantitative research. This model both investigates the current characteristics of a situation, case or phenomenon and includes a measurement system that aims to understand the attitudes of the actors in the process. Findings: In the study, in evaluating the functionality of Graphic Design Application Tools in terms of student, showed that; there was no significant difference according to age and gender variables of students and according to the class variable, the CGI Technology subscale scores of 2nd class students were higher than 1st class students. The approach of students who willingly and consciously preferred Graphic Design Department, to application tools was significantly higher than others who preferred unconsciously and unconsciously. Additionally, according to the professional career plans, the GCI Technologies Attitude and Usage subscale scores were found to be significantly higher than the students who thought to work in another sector after graduation.