Recovering non-monotonicity problems of voting rules
Oy kullanma kurallarında monotonluk ihlali problemini çözmek
  1. Tez No: 600544
  2. Yazar: HALİL BERKAY TOSUNLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT KESKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Economics, Political Science
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Sosyal Seçme Kuralı tarafından seçilen bir adayın, diğer adayların sıralamaları sabitken, seçmenlerin tercihlerinde yükselmesi eğer söz konusu adayın seçilme durumuna zarar vermiyorsa, bu Sosyal Seçme Kuralı'na monoton denir. Monotonluk şartının iki turlu çoğunluk kuralı ve tek seferli devredilebilir alternatif oylama kuralı gibi elemeli skorlama kuralları tarafından sağlanmadığı bilinmektedir. Öncelikle bir Sosyal Seçme Kuralı'nın minimal monoton genişletmesini, o Sosyal Seçme Kuralı'nın alt kümesi olması hususiyetiyle minimal olan tekil monoton eşleşmesi olarak tanımlıyoruz. Konseptin varlığını matematiksel olarak gösterdikten sonra, konseptimizi her monoton olmayan Sosyal Seçme Kuralı için karakterize ediyoruz. Ayrıca monoton olmama halinin ölçümü olarak bir Sosyal Seçme Kuralı'nın minimal monoton genişlemesiyle Sosyal Seçme Kuralı'nın kendisinin aralarındaki sapmayı öne sürüyoruz. Minimal monoton genişletmenin kalın ve ham bir Sosyal Seçme Kuralı'na sebep olabilmesi nedeniyle, minimal monoton genişlemenin sebep olduğu sapmadan fazla olmamak şartı ile, minimal monoton genişletmeyi mono- tonluk ihlali yaratmayacak şekilde maksimum inceltmeyi inceliyoruz. Bu inceltmelere minimal monoton ayarlama diyoruz ve bu ayarlamaları Sosyal Seçme Kuralı için tekil olacak şekilde tanımlıyoruz. Araştırmanın uygulaması olarak, iki turlu çoğununluk kuralını ele alıp, söz konusu kuralın minimal monoton genişletmesini ve minimal monoton ayarlamasını karakterize ediyoruz. İlginç olarak yapılan ayarlamanın kuralın kendisinden daha az kalın ve ham olması nedeniyle iki turlu çoğunluk kuralının monoton uyarlamasını öneriyoruz.
Özet (Çeviri)
social choice rule (SCR) is monotonic if an elected alternative still gets elected when it is improved for at least one voter and the ranking among other alternatives remain the same. Monotonicity is rather weak but well-known to discriminate against scoring elimination rules, such as plurality with a run off and single transferable vote. We define the minimal monotonic extension of a SCR as its unique monotonic supercorrespondence that is minimal with respect to set inclusion. After showing the existence of the concept, we charac- terize, for every non-monotonic SCR, the alternatives that its minimal mono- tonic extension must contain. We also discuss measures of non-monotonicity based on the divergence between the minimal monotonic extension of a SCR and the SCR itself. As minimal monotonic extensions can entail coarse SCRs, we address the possibility of maximally refining them without violating mono- tonicity provided that this refinement does not diverge from the original SCR more than the divergence prescribed by the minimal monotonic extension it- self. We call these refinements minimal monotonic adjustments and identify conditions over SCRs that ensure unique minimal monotonic adjustments. As an application of our general findings, we consider plurality with a runoff, charaterize its minimal monotonic extension as well as its (unique) minimal monotonic adjustment. Interestingly, this adjustment is not coarser than plu- rality with a run off itself, hence we suggest it as a monotonic rectification of plurality with a runoff.