An automated shrinkage compensation method for the holes fabricated via FFF process
Eriyik yığma modelleme işlemi ile üretilen deliklerin küçülmesini otomatik olarak engelleyen bir yöntem
- Tez No: 600555
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ULAŞ YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışma Eriyik Yığma Modelleme işleminde çekmeyi önleyen otomatik bir yöntem sunmaktadır. Yöntem, 2.5 boyutlu bir parçada bulunan deliğin kapalı eğrisi üzerinde çalışır. İç deliğin geometrik özelliklerinden bağımsız olarak çekmeyi önleyen geometriye sahip olan yeni bir 2.5 boyutlu katı modeli oluşturur. Çalışma, kullanılan filamentin (PLA'dan üretilen) baskı tablası üzerine ekstrüde edilmesinden oda sıcaklığına kadar soğuması arasında geçen zamandaki davranışını tanımlayan bir viskoelastik modelin tanıtılmasıyla başlamaktadır. Bu viskoelastik model ile düz bir PLA çubuğunun toplam gerinimi elde edilebilir. Gerinim hızı parçanın deliği üzerinde uygulanarak çekmeyi telafi eden 2.5 boyutlu model elde edilir. Son olarak, önerilen yöntemde kullanılan ve çekmenin telafisinden sorumlu olan çekme köprülerinin etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents an automated shrinkage compensation algorithm for 2.5D specimens to be fabricated via Fused Filament Fabrication process. The algorithm operates on a closed curve representing the hole of a 2.5D specimen, and generates a corresponding compensation structure regardless of the hole's geometric characteristics. Accordingly, this thesis initiates with introducing a viscoelastic model that would reproduce the behavior of the PLA filament from the time of extrusion onto the build plate until it is cooled down to room temperature. Based on the viscoelastic model and corresponding mathematical equations, a final strain associated with a 2.5D structure having a central hole is calculated. Finally, to empirically verify the theory behind this work, three types of tests are designed and conducted. Two of these tests are seek to check the validity of the strain rate already obtained, on specimens without bridge lines. The third test setting, however, brings into play the positive effect that bridge lines have on the shrinkage of the central opening.