Yüksek dolgularda geo-sentetik donatılı duvar ile hafifletme konsollu betonarme istinat duvarının kıyaslanması (Kastamonu-Karabük yolu örneği)
Comparison of geo-synthetic fitted wall and lightening consoleed reinforced walls in high-tile fillings (case of Kastamonu-Karabük road)
- Tez No: 600573
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İNAN KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada; yol inşaatlarında sürekli karşılaşılan kazı ve dolgu durumlarında, dolgu stabilizasyonunu sağlamak amacıyla yapılan sanat yapılarından olan hafifletme konsollu betonarme istinat duvarı ile geosentetik donatılı duvar karşılaştırmaları yapılmıştır. Çalışma alanı olarak iki farklı lokasyon seçilmiş; birinci lokasyonda mevcut geosentetik donatılı duvar yerine betonarme istinat duvarı projelendirilmiş, ikinci lokasyonda ise mevcut betonarme istinat duvarı yerine geosentetik donatılı duvar projelendirilmiş ve birbiri ile karşılaştırılmıştır. Karşılaştırmalar, her iki duvar sisteminde de dolgunun yüksekliğine bağlı olarak maliyet, yapım süresi, estetiklik, kullanım ömrü vb. kullanılarak yapılmıştır. Analizler ve sonrasında yapılan kıyaslamalar sonucunda, yol çalışmalarında dolgu stabilite sorunu ortaya çıkan lokasyonlarda maliyet, yapım süresi, estetiklik gibi parametreler ele alınarak incelemeye konu olan hangi sanat yapısının kullanılmasının uygunluğu tespit edilmiştir. Bu kapsamda yapılan değerlendirmelere göre, maliyet karşılaştırması yapıldığında duvar yüksekliği 10,00 m üzeri olduğu durumlarda geosentetik donatılı duvarın daha ekonomik olduğu saptanmıştır. Ayrıca kullanım ömrü, inşa süresi, kullanıma açılma ve estetik konu başlıkları altında yapılan incelemeler sonucunda ise duvar yüksekliğine bakılmaksızın geosentetik donatılı duvarın daha avantajlı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; The comparison of the reinforced concrete retaining wall and the geosynthetically reinforced wall, which is one of the art structures made to ensure the stabilization of the slope filling in the slit fill sections which are encountered in road constructions. Two different locations were selected as the study area; In the first location, instead of the existing geosynthetically reinforced wall, reinforced concrete retaining wall was designed and in the second location, instead of the existing reinforced concrete retaining wall, geosynthetically reinforced wall was designed and compared with each other. Comparisons are based on cost, construction time, aesthetics, lifespan, etc. depending on the height of the fill in both wall systems. was made using. According to the evaluations made within this scope, when the cost comparison is made, it is found that the wall with geosynthetic reinforcement is more economical when the wall height is above 10,00 m. In addition, as a result of investigations carried out under the headings of lifetime, construction time, opening to use and aesthetics, it was found that the wall with geosynthetic reinforcement was more advantageous regardless of the height of the wall.