Karaburun yarımadası heyelan duyarlılık haritasının coğrafi bilgi sistemleri ile üretimi
Landslide suspectibility mapping of Karaburun Peninsula with geographic information systems
  1. Tez No: 600599
  2. Yazar: MUHİTTİN OZAN KARAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAYE NİHAN ÇABUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Jeoloji Mühendisliği, Geodesy and Photogrammetry, Geological Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Heyelanlar doğal afetlerin en çok zarar veren çeşitlerinden birisidir. Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) özellikle heyelanların gerek mevcut envanterinin haritalandırılmasında gerekse gelecekte yaşanabilecek heyelanların konumsal olarak tahmin edilebilmesinde çok büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Çalışma kapsamında İzmir ili, Karaburun Yarımadası'nda yaşanabilecek olası heyelanların zararlarını azaltmak için heyelan duyarlılık haritalama çalışması yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda; ilk olarak, ilgili veri tabanlarından heyelan envanter haritası üretilmiş, daha sonra, bölgede heyelan oluşumunu etkilediği düşünülen 10 parametre ( yükseklik, eğim, bakı, eğrisellik, litoloji, yollara uzaklık, akarsuya uzaklık, faya uzaklık, arazi kullanımı ve bitki örtüsü) haritası oluşturulmuştur. Üretilen parametre haritaları lojistik regresyon ve frekans oranı yöntemleri ile değerlendirilerek heyelan duyarlılık haritaları üretilmiştir. Bu yöntemlerle yapılan haritalar ROC analizi ile karşılaştırılmış ve analiz sonucunda lojistik regresyonla üretilen haritanın frekans yöntemi ile üretilen haritaya göre daha yüksek doğrulukta olduğu tespit edilmiştir. Sonuç olarak, her iki yöntemle de oluşturulan duyarlılık haritalarının, mevcut heyelan envanter haritası ile uyumlu olduğu, gelecekte planlanan çalışmalar için önemli bir veri olarak yararlanılabilir nitelikte olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Landslides are one of the most damaging types of natural disasters. Geographical Information Systems (GIS) provide to facilitate both for mapping the current landslides and for predicting the landslides that may be experienced in the future. Within the scope of the study, landslide susceptibility mapping study was carried out in order to reduce the damages of possible landslides in Karaburun Peninsula of İzmir province. In accordance with this purpose; firstly, landslide inventory map was produced from related databases and then 10 parameters (altitude, slope, aspect, curvature, lithology, distance to roads, distance to faults, distance of stream, land use and vegetation) map which are thought to affect landslide formation in the region were created. Landslide susceptibility maps were produced by logistic regression and frequency ratio methods. The maps made with these methods were compared with ROC analysis and it was found that the map produced by logistic regression was more accurate than the map produced by frequency method. As a result, it was determined that the suspectibility maps created by both methods are compatible with the existing landslide inventory map and can be used as an important data in the future.