Afrika Boynuzu'nda uluslararası tanınma, egemenlik ve demokrasiyi anlamak: Somaliland örneği
International recognition, sovereignty and democracy in the Horn of Africa: The case of Somaliland republic
- Tez No: 600600
- Danışmanlar: Prof. Dr. SADIK ÜNAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Tanınmayan devletler, bir savaştan sonra“fiili bağımsızlık”kazanan toprakları ifade eden“devlet benzeri”kuruluşlardır. Ancak dış dünyadan herhangi bir uluslararası tanıma alamamışlardır. Bu tezin literatüre başlıca katkısı, tanınmayan devlet durumlarını, bu araştırmada ana durumlar ile yan yana var olabilecek istikrarlı ve uygulanabilir varlıklar olarak anlamak için analitik bir çerçeve oluşturmaktır. Bazı yazarlar tanınmayan devletlerin“tehlikeli”oluşumlar olduğunu savunuyorlar (Hughes, 2007). Diğer araştırmacılar,“fiili devletler”,“tanınmayan devletler”,“tartışmalı devletler”,“gölge devletler”,“paralel devletler”,“hayalet devletler”gibi terimleri kullanıyorlar. Siyasal açıdan önemli olan ve tanınmayan varlıkların teorik araştırma için analitik kavramlar olarak netleştirilmesi konusunda önemli bir açık. Bu tez çalışmasında, bu tezin ana konusu olan Somaliland Cumhuriyeti örneğinin tanınmayan ülkelerdeki tartışmaların içindeki birkaç önemli kaygının dışında kalmasına örnek teşkil eden bir analitik vaka çalışması yaklaşımı kullanılmıştır. Uluslararası toplum tarafindan tanınmayan eski kuzey Somali Cumhuriyeti'nde fiili olarak, önemli ekonomik, politik ve kurumsal gelişmeler sağlandı ve Afrika'nın“en güçlü demokrasisi”ve Afrika boynuzundaki“en istikrarlı siyasi birimi”kuruldu. Bu tezin amacı, Afrika boynuzundaki en uzun süredir tanınmayan varlık olarak Somaliland'ın eşsiz durumunu daha fazla araştırmaktır. Kapsamlı görüşmeler, alan araştırması notları, sözlü veriler ile yayınlanmış ve yayınlanmamış çalışmalardan yararlananan bu tez, Somaliland'ı çevreleyen uluslararası tanınma, demokrasi ve kendi kaderini tayin etme ve siyasi-ekonomik işbirliği gibi temel teorik konuları sorgulamaktadır. Bu tez, Somaliland Cumhuriyeti'nin istikrarlı, işlevsel ve göreceli demokratik kurumlara sahip olduğunu kanıtladığı sonucuna varmıştır. Her ne kadar uluslararası hukuk kendi kaderini tayin hakkını haklı gösterse de, Somaliland Cumhuriyeti dış dünyadan henüz herhangi bir uluslararası tanınma sağlamamıştır.
Özet (Çeviri)
Unrecognized states are“state-like”entities that are 'conceived of territories' which gained 'de facto independence' after the warfare, but they failed to get any international recognition from the outside world. The main contribution of this thesis is to build an analytical framework for understanding unrecognized states as stable and viable entities that can exist side by side with their parent states. This paradigm is very critical to some of the literature studied in this research. Some scholars argue that these are“dangerous”entities (Hughes, 2007). Other scholars use numerous terms like 'de facto states', 'unrecognized states', 'disputed states', 'shadow states', 'parallel states', 'phantom states' etc. This thesis discusses the underlying theoretical questions surrounding the Somaliland case which are important in political terms and have a significant compartment on the clarification of unrecognized entities as analytical concepts for theoretical research. An analytical case study approach is employed in this study that exemplifies how the case of Somaliland Republic – the central topic of this thesis- falls outside several key lengthy considerations within the unrecognized states debate. The de facto unrecognized in the former northern Somali Republic has practiced significant economic, political, and institutional development and became one of Africa's 'strongest democracy' and most 'stable polity in the horn of Africa'. The purpose of this thesis is to further explore the unique case of Somaliland as the longest-serving unrecognized entity in the horn of Africa. Drawing upon extensive interviews, field research notes, oral data as well as published and unpublished work, this thesis interrogates the underlying theoretical questions surrounding Somaliland such as international recognition, democracy, self-determination, and the political economy. This thesis concludes that the Somaliland Republic has proven stable, functional and relative democratic institutions. Although international Law justifies the right to self-determination, the Somaliland Republic has never achieved any international recognition from the outside world.