Karaburun yarımadası ve İzmir Körfezi jeolojisinin gravite yöntemiyle incelenmesi
- Tez No: 65468
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ULUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Bu çalışmada, gravite verilerinden yararlanılarak Karaburun Yarımadası 'nın ve İzmir Körfezi 'nin jeolojisi ve yapısal sorunları incelenmiştir. Çalışmanın ilk aşamasında, Karaburun Yanmadası'nın 26°D-27°D ve 38°K- 38°30'K koordinatlan arasında kalan bölgenin gravite haritası veri-işlem yöntemleriyle (trend analizi, süzgeçlemeler ve türev) irdelenmiştir. Yapılan çalışma sonucunda, gravite değerlerinde doğudan batıya doğru bir artış görülmektedir. Derin kütlelere ilişkin anomalilerin egemen doğrultulan, B-D ve KD-GB, sığ kütlelere ilişkin anomalilerin egemen doğrultulan ise D-B ve K-G olduğu gözlenmiştir. Modelleme çalışmaları ve veri-işlem yöntemlerinden elde edilen bilgilerin sonucunda üst kabuk kalınlığı batıdan doğuya doğru artmaktadır. Son olarak, İzmir Körfezi'nin jeolojisi rezidüel haritasından yararlanılarak incelenmiştir. Modelleme çalışmalan sonucunda sediment kalınlığı yaklaşık olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Within the frame of this work, the geology and the structural problems of Karaburun Peninsula and Izmir Bay have been investigated by using gravity data. At the beginning, the regional gravity map has been analysed with data processing operations (trend analysis, filtering, and derivative) for the region between 26°E- 27°E and 38°N-38°30/N coordinates around Karaburun Peninsula. The result of this study is that, the values of gravity data increases from east to west. The main directions of the anomalies related with deep structures are W-E and NE-SW. The shallow structures were found to be trending E-W and N-S. The result of the information obtained from both theoretical modelling studies and data-processing techniques show us that the crustal thickness gets larger from west to east. The last application in this work includes the theoretical modelling studies on the residual map to investigate the geology of Izmir Bay. Approximate sediment thickness was determined from this study.