Cyprinus carpioda imidaclopridin oluşturacağı oksidatif strese karşı ferulik asitin koruyuculuk etkisinin araştırılması
Investigation of the protective effect of ferulic acid against oxidative stress caused by imidacloprid in Cyprinus carpio
  1. Tez No: 600601
  2. Yazar: ÖNDER ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERBAL ÖZKAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu araştırmada, Imidacloprid'in subletal derişiminin Cyprinus carpio'da antioksidan enzim sistemi üzerine etkilerine karşı, yeme katılan ferulik asitin koruyuculuk özelliği incelenmiştir. Bu amaçla 2,80 mg/L imidocloprid ortam derişimi etkisinde bulunan balıklar ‰5 oranında ferulik asit ilave edilen yem ile beslenmişlerdir. Kontrol grubu, Ferulik asit (FA), imidocloprid (IM), ve IM+FA grublarını içeren bu çalışmada 4. ve 10. günlerde karaciğer ve beyin doku örnekleri alınmıştır. Katalaz (CAT) ve superoksit dismutaz (SOD) enzim aktiviteleri ile malondialdehit (MDA) ve protein karbonil (PCO) düzeyleri spektrofotometrik yöntemler ile belirlenmiştir. İmidacloprid uygulanan grup konrol grubu ile klarşılaştırıldığında, Karaciğer ve beyin dokuları CAT aktivitelerinin 4. günde değişim göstermediği, 10. günde ise arttığı saptanmıştır. IM, her iki dokunun SOD aktivitesinde 4. günde artma, 10. günde azalma yönünde etki yapmıştır. İncelenen dokularda MDA ve PCO düzeyleri deney peryotlarında IM etkisiyle kontrole oranla artmıştır. FA+IM grubunun bireylerinin 4. gün enzim aktiviteleri, IM grubu ile kıyaslandığında istatistiki fark bulunmamıştır. Bununla birlikte 10. günde FA uygulamasının enzim aktivitelerinde ve MDA ile PCO miktarlarında 10. günde iyileştirme etkisi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the protective effect of ferulic acid in the feed was investigated against the effects of subletal imidacloprid (IM) concentration on the antioxidant enzyme system in Cyprinus carpio. For this purpose, the fish which were affected by 0,28 mg/L imidocloprid medium concentration were fed with feed containing 5 ‰ of ferulic acid. Liver and brain tissue samples were taken at 4th and 10th days in this study, which included control group, ferulic acid (FA), imidocloprid (IM), and IM+FA groups. Catalase (CAT) and superoxide dismutase (SOD) enzyme activities and malondialdehyde (MDA) and protein carbonyl (PCO) levels were determined by spectrophotometric methods. In imidocloprid treated group, CAT activities of liver and brain tissues did not change at 4th day but increased at 10th day. Both tissue SOD activities increased on day 4 and decreased on day 10. The MDA and PCO levels in the examined tissues were increased compared to control with IM effect during the experimental periods. FA+IM group did not show statistical difference when compared to IM group on day 4 enzyme activities. However, it was determined that FA application had an effect of improving tissue enzyme activities and MDA and PCO levels on day 10.