Evaluation of design parameters on the basis of survivability of surface combatant ships
- Tez No: 600628
- Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN KAHYAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Piri Reis Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Donanma gemilerinin inşasının çok fazla zaman ve kaynak gerektiren doğasından dolayı, 1970 ve 1980‟lerden itibaren hayatta kalınabilirlik (beka) birincil dizayn hususlarından biri haline gelmiştir. Bu tezin hedefi, savaş gemilerinin beka kabiliyetinin etraflıca anlaşılmasını sağlamak ve onun dizaynın tümüne olan etkisini göstermektir. Hayatta kalınabilirliğin, olasılıksal yaklaşım ile daha çok hassasiyet yönüne odaklanan geçmiş çalışmaların aksine, bu çalışmada hayatta kalınabilirlik bütün yönleri ile üç etapta sistem analizi kullanılarak incelenmiştir. Geminin birden çok tehdite maruz kalacağı bölgelerde görev alacağı göz önüne alınarak bütünsel hayatta kalınabilirlik yaklaşımı kullanılmıştır.“Etkinlik Ölçüsü”teorisine değinilmiş ve teoriyi savaş gemisi dizayn sürecine beka bakış açısıyla yerleştirmek için teorik bir yaklaşım uygulanmıştır. Sistem analizi, yapılacak olan dizaynı daha iyi değerlendirmek ve bilgi isteme dökümanı ile hayatta kalınabilirlik kriterlerine uygunluğunu ölçmeye yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Since 1970s and 1980s survivability has become one of the prime aspects of warship design due to the expensive and time-consuming nature of naval ships. Objective of the thesis is to provide an overall understanding of survivability of combatants and its effect on the design process as a whole. Previous studies mostly focused on the vulnerability aspect of survivability using probabilistic approaches whereas, in this paper all components of survivability in warships has been examined in three phases using system analysis. Total survivability approach has been utilized assuming the ship is operating in areas with multiple threats. „Measures of Effectiveness‟ theory have been addressed and a theoretical approach has been made, to implement the theory in warship design process from survivability point of view. System breakdown analysis will help to better judge the design to be made and whether it meets the given RFI and survivability design criteria efficiently.