Bazı piridopiridazin türevi bileşiklerin sentezi ve biyolojik aktiviteleri üzerine çalışmalar
Study on synthesis and biological activity of somepyridopyridazine derivatives
- Tez No: 600629
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, sekiz yeni pirido[3,4-d]piridazin türevi bileşik sentezlenmiş ve bu bileşiklerin in vitro antimikrobiyal aktiviteleri değerlendirilmiştir. Sentezlenen bileşiklerin kimyasal yapıları, IR, 1H-NMR, LC-MS ve elementel analiz verileri ile aydınlatılmıştır. Bileşiklerin antibakteriyal aktiviteleri, Escherichia coli ATCC 35218, Pseudomonas aeruginosa ATCC 10145, Staphylococcus aureus ATCC 6538, Enterococcus faecalis ATCC 29212 ve klinik izolatlarına karşı, antifungal aktiviteleri, Candida albicans ATCC 1023 ve klinik izolatlarına karşı, antimikobakteriyal aktiviteleri ise, Mycobacterium tuberculosis H37Rv'ye karşı değerlendirilmiştir. Bileşik 10 (1-(4-benzilpiperazin-1-il)pirido[3,4-d]piridazin-4(3H)- on) ve bileşik 12 (1-(4-benzilpiperidin-1-il)pirido[3,4-d]piridazin-4(3H)-on) sentezlenen bileşikler arasında en yüksek antimikobakteriyel aktiviteye sahip olarak bulunmuştur. Bununla birlikte, bütün bileşikler gram-pozitif, gram-negatif bakteriler ve mantarlara karşı inaktif bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, eight new pyrido[3,4-d]pyridazine derivatives were synthesized and evaluated for their in vitro antimicrobial activity. The chemical structures of the synthesized compounds were elucidated by IR, 1H-NMR, LC-MS and elemental analysis data. The compounds were evaluated for their antibacterial activities against Escherichia coli ATCC 35218, Pseudomonas aeruginosa ATCC 10145, Staphylococcus aureus ATCC 6538, Enterococcus faecalis ATCC 29212 and their clinical isolates, for their antifungal activities against Candida albicans ATCC 1023 and their clinical isolates and for their antimycobacterial activities against Mycobacterium tuberculosis H37Rv. Compound 10 (1-(4-benzylpiperazin-1- yl)pyrido[3,4-d]pyridazin-4(3H)-one) and compound 12 (1-(4-benzylpiperidin-1- yl)pyrido[3,4-d]pyridazin-4(3H)-one) were found to have the highest antimycobacterial activity among the synthesized compounds. However, all compounds were found ineffective against gram-positive, gram-negative bacteria and fungus.