Bitlis ili Nemrut kalderası tabiat anıtındaki boz ayı (Ursus arctos) nın besin analizi
Diet analysis of the brown bear (Ursus arctos) in Nemrut kaldera natural monument in Bitlis province
- Tez No: 600638
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KUBİLAY TOYRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Memeli sınıfının Carnivora takımına mensup olan boz ayı (Ursus arctos) ülkemizdeki en büyük karasal memeli hayvan türüdür. Bu araştırma Haziran 2018 ve Eylül 2019 tarihleri arasında Nemrut Kalderası Tabiat Anıtı'nda gerçekleştirilmiştir. Boz ayıya ait elde edilen 79 dışkı örneğinin analizi sonucunda boz ayının diyetini oluşturan besinler bitki, omurgasız, omurgalı ve diğer parçalar (piknik artıkları) olmak üzere 4 kategoriye ayrılmıştır. Diyetin % 69,934'ünü bitki, % 7,258'ini omurgasız, % 7,258'ini omurgalı ve % 18,548'ini diğer parçaların (piknik artıklarının) oluşturduğu saptanmıştır. Boz ayının kalderada habitat olarak en fazla ormanlık alanları kullandığı belirlenmiştir. Ayrıca boz ayı-insan yakınlaşması, kirlilik ve bilinçsiz avcılığın türü tehdit eden başlıca tehditler olduğu kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
The brown bear (Ursus arctos), which belongs to order Carnivora, is the largest terrestrial mammal species in our country. This study was carried out in Nemrut Caldera Natural Monument between June 2018 and September 2019. Upon the analysis of 79 feces, the diet of brown bear was determined, using 4 categories; plants, invertebrates, vertebrates and other parts (picnic scraps). The diet was composed of 69,934% plant, 7,258% invertebrate, 7,258% vertebrates and 18,548% other parts (picnic scraps). It was determined that brown bear mostly used forest areas as a habitat in caldera. Furthermore, It was determined that brown bear-human convergence, pollution and unconscious hunting were the most effective factors that threatened the brown bear extinction.