Yerli turistlerin Nemrut dağı (Bitlis) destinasyonu ile ilgili görüşleri
Overview of local tourists about the Nemrut mountain (Bitlis) destination
- Tez No: 640943
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN DEMİRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmanın amacı; Bitlis ilinde Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından korunan alan statüsünde bulunan Nemrut Dağına gelen bireylerin memnuniyet derecesinin incelenmesidir. Yapılan alanyazın taramasında bu alanla ilgili herhangi bir çalışmanın yapılmadığı görülmüştür. Araştırmanın çalışma grubu 20 katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırmanın verileri, araştırmaya katılan bireylerin memnuniyet düzeylerinin belirlenmesi amacıyla oluşturulan 10 soruluk görüşme formu ile incelenmiştir.Bu sorular destinasyon kategorileri kapsamında ve amaca yönelik olarak ana sorular ile buna bağlı alt sorular olarak ayrılmıştır. Bu kapsamda 1-5-6 ve 8. sorular ana tema kapsamına, diğer sorular ise ana temaya bağlı alt sorular olarak ele alınmıştır. Katılımcılar ile görüşmeler 26-29 Ekim 2019 tarihleri arasında yapılmıştır. Görüşmede elde edilen veriler nitel araştırma yöntemleri kullanılarak yorumlanmıştır. Araştırmanın sonucunda, katılımcıların ziyaret amacında sırasıyla doğal güzellik, krater gölünü görmek ve katılımcıların bu alanı daha önce ziyaret ettiği, ziyaretçilerin ise en fazla Bitlis ili ve çevre ilçelerden katılım sağladığı, daha önce böyle bir alanın ziyaret edilmediği, bu alana katılım sağlayan bireylere ise doğal güzelliğin, göllerin ve temiz havanın hitap ettiği, bu alanda ulaşım, konaklama ve yol sorunun olduğu, bölgenin yeterince bilinmediği, tanıtımı için oluşum şekli ve kış turizminin öne çıkarılmasıyla sosyal medya tanıtımı ve şenliklerin düzenlemesi gerektiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the degree of satisfaction of the individuals coming to Nemrut Mountain, which is the area protected by the General Directorate of National Parks in Bitlis province. It has been seen that no studies on this field have been conducted in the literature review. The study group of the research consists of 20 participants. The data of the research were analyzed with a 10-question interview form created to determine the satisfaction levels of the individuals participating in the research.These questions are divided into main questions and subquestions with in the categories of destinations. In this context, questions 1-5-6 and 8 arecontentthe main the mean do there questions are examine as sub-questions. This interview form to obtain opinions about the destination from individuals who participated in the destination. A questionnaire interview was applied to the sample group of the study on October 26, 2019 and October 29,2019. The data obtained during the interview were interpreted as a requirement of the research using descriptive analysis, which is one of the qualitative research methods. As a result of the research, it was seen that the purpose of the visitors was to see the natural beauty and crater lake, respectively. It has been observed that the participants have visited this area before, the visitors have participated mostly from Bitlis and the surrounding districts, and such an area has not been visited before. It has been determined that the individuals who participate in this area are addressed by natural beauty, lakes and clean air, there are transportation, accommodation and road problems in this area, the region is not known enough, and the way of formation and promotion of winter tourism should be organized with the promotion of winter tourism.