Nemrut Kalderası Tabiat Anıtı'nın Kuş Faunası
Bird Fauna of Nemrut Caldera Natural Monument
  1. Tez No: 758348
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM GÖKŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜMEYRA NERGİZ UYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada Bitlis ili sınırları içinde bulunan Nemrut Kalderası Tabiat Anıtı'nın kuş faunası araştırılmıştır. Mart 2020-Kasım 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilen arazi çalışmaları sonucunda alanda toplam 13 takım ve 29 familyaya ait 72 kuş türü tespit edilmiştir. Bu türlerden 24'u yerli (% 33.3), 41'i yaz ziyaretçisi (% 57 ) ve 7'si transit göçerdir (% 9.7). En fazla tür sayısına sahip olan takım Passeriformes (40 tür), en az türle temsil edilen takımlar ise; Podicipediformes, Anseriformes, Columbiformes, Strigiformes, Caprimulgiformes, Coraciiformes ve Bucerotiformes'dir. Alanda gözlemlenen kuş türlerinin IUCN (Uluslararası Doğa Koruma Birliği) kriterlerine göre tehlike durumları incelendiğinde; 1 tür VU“Zarar görebilir=Duyarlı”(Aythya ferina) ) kategorisinde yer almaktadır. Türlerin Avrupa'daki IUCN tehlike kategorileri incelendiğinde ise 2 tür VU (Tringa totanus ve Corvus frugilegus) ve 4 tür NT“Tehdide açık”(Fulica atra, Coturnix coturnix, Apus apus, Lanius senator) kategorisindedir. Bern Sözleşmesine göre ise alandaki 43 kuş türü Ek II listesinde, 24 kuş türü de EK III listesinde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, bird fauna of Nemrut Caldera Natural Monument in Bitlis Province was researched. In this research, conducted between years of March 2020-November 2021 72 bird species belonging to 29 families of 13 ordo were identified. Of these species, 24 (% 33.3) were resident, 41 (% 57) were summer migrant and 7 (% 9.7) were transit migrant. These species were belonged to different IUCN (International Union for Conservation of Nature) Red List Categories including, Aythya ferina –VU and also in Europe Tringa totanus ve Corvus frugilegus- VU, Fulica atra, Coturnix coturnix, Apus apus, Lanius senatör-NT. According to Bern Convention Red List Categories, all of observed species were categorized as; 43 in Appendix II and while 24 in Appendix III.