Banyo Bataryalarında Geometrik Süreksizliğin Neden Olduğu Gürültünün Azaltılması
Reducing noise caused by geometric discontinuity in bathroom faucets
- Tez No: 600647
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BOZKURT BURAK ÖZHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, banyo bataryalarında kullanılan susturucu görevi gören difüzörler ele alınmıştır. Halihazırda kullanılmakta olan difüzör tasarımlarında iyileştirmeler yapılarak en uygun akustik değerleri veren geometriye ulaşılmaya çalışılmıştır. Difüzörlerin giriş ve çıkış kısımlarındaki geçiş bölümlerinin geometrisi iyileştirilmiş, akustik değerler üzerinde etkisi olan türbülans azaltılarak akustik değerlerin düşürülmesi sağlanmıştır. Ayrıca yeni bir yaklaşım ile suyun difüzör içerisinde yol aldığı kısmın boyu arttırılmış ve gövdeye doğrudan geçişi sağlanmıştır. Ortaya konulan alternatif tasarımlar Siemens NX programı kullanılarak elde edilmiş, bu tasarımların hesaplamalı akışkanlar dinamiği (HAD) analizleri ANSYS Fluent paket programı yardımıyla 2 boyutlu LES (Large Eddy Simulation) (Büyük Girdaplı Benzetim) yöntemi ve akustik modülü kullanılarak yapılmıştır. Bu çalışma, 1501-Sanayi Araştırma Teknoloji Geliştirme ve Yenilik Projeleri Destekleme Programı kapsamında Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından desteklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, mufflers used in bathroom faucets are discussed. Attempts have been made to improve the current muffler designs to reach the geometry that gives the best acoustic values. The geometry of the transition sections in the inlet and outlet sections of the mufflers has been improved and the turbulence which has an effect on the acoustic values has been reduced, thus reducing the acoustic values. Besides, with a new approach, the length of the part where the water travels in the silencer has been increased and direct passage to the body has been provided. Alternative designs have been obtained by using Siemens NX program and computational fluid dynamics analysis of these designs have been made by using ANSYS Fluent program using two dimensional Large Eddy Simulation (LES) and acoustic methods. This study is supported by the Scientific and Technological Research Council of Turkey (TUBITAK) within the scope of 1501-Industry Research Technology Development and Innovation Projects Support Program.