Parametrik tasarım yaklaşımının mimari tasarım sürecine etkisi
The effect of parametric design approach on architectural design process
  1. Tez No: 600648
  2. Yazar: YASİN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU ÖZEN YAVUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüzde parametrik tasarım yöntem ve yazılımları, dünyada birçok mimarlık ofisi tarafından yaygın olarak tasarım süreçlerinde kullanılmaya başlanmıştır. Bilgi ve iletişim alanındaki değişimleri hem tasarım hem de bu alandaki ilerlemeleri izlemek zorunda olan mimarların, parametrik tasarım yazılımlarına hâkim olmanın yanı sıra iyi bir kullanıcısı olması yadsınamaz bir gerçek haline gelmiştir. Parametrik tasarım metotları ile ilgili günümüzde özellikle cephe sistem çözümleri, form-geometri arayışları, arazi ile tasarımın ilişkisi, üzerine, ikonik bina üretimleri ve kavramsal ilişkiler üzerine çalışmalar yapılmaktadır. Ancak özellikle tasarım-üretim iş birliği içerisinde konsept ile başlayan, resmî kurumlarda mimari onay süreci ile devam eden ve ardından üretim ile tamamlanan mimari tasarım sürecinde parametrik bir yaklaşımın eksikliği görülmüştür. İşveren talepleri, arsa ile ilgili sınırlamalar, yapı yaklaşma bilgileri, emsal sınırlamaları, tabii zemin ve yol ile projenin ilişkileri, kat yükseklikleri, net-brüt alan sınırlamaları vs. gibi birçok tasarım-üretim sürecinde projeyi sınırlandıran parametreler mevcuttur. Bu çalışma kapsamında Yapı Bilgi Modelleme (BİM) tabanlı bir yazılım olan Revit ve Dynamo ile geliştirilen bir parametrik yöntem ile tasarım-üretim sürecini optimize edebilecek bir model önerisinin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu parametrik yöntem ile tasarımı yönlendiren parametrelerin yazılıma eklenmesi ile sürecin verimli kullanım olanakları ve proje ile eş zamanlı otomasyonunun sağlanması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, parametric design methods and software have been widely used by many architectural offices around the world in design processes. It is an undeniable fact that architects, who have to follow the changes in the field of information and communication, regarding both design and progress in this field, also need to be a good user and master parametric design software. Today, studies on parametric design methods, especially facade system solutions, search for form-geometry, the relationship between land and design, iconic building productions and conceptual relations are being studied. However, the lack of a parametric approach was observed especially in the architectural design process, which starts with the concept, are continued with the process of architectural approval in official institutions and then completed with production. Many parameters that limit the project, such as employer demands, land related restrictions, building approach information, precedent limitations, the relations of natural surface and the road in the project, floor heights, net-gross area limitations etc., are present in the design-production processes. In this study, it is aimed to develop a model proposal that can optimize the design-production process with a parametric method developed by Revit and Dynamo, which is a Building Information Modeling (BIM) based software. With this parametric method, it is aimed to provide efficient usage opportunities and simultaneous automation with the project by adding the parameters that direct the design to the software.