Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ana yerleşkesinde rüzgar enerji potansiyelinin belirlenmesi
Modelling of wind energy potential for main campus in Çanakkale Onsekiz Mart University
- Tez No: 600649
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TARHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada; Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Terzioğlu Yerleşkesi'nin rüzgar enerji potansiyelinin belirlenmesi ve modellenmesi hedeflenmektedir. Bu amaçla; Terzioğlu Yerleşkesi'nin muhtelif noktaları için olanaklar dahilinde rüzgar ölçümlerinin yapılabilmesi, yerleşke alanına ait meteorolojik veriler yanında REPA verilerinden yararlanılmıştır. Böylece; Üniversitemiz Terzioğlu Yerleşkesi'nin rüzgar enerji potansiyelinin belirlenmesi ve olası potansiyel yerlerin modellenmesi yapılacaktır. Bu da bize ileride kurulabilecek olası rüzgar türbinlerinin güç ve konumları hakkında ön bilgiler sağlayacaktır. Elde edilen verilerin çeşitli Weibull dağılımı ve Rayleigh dağılımı gibi yöntemler kullanılarak değerlendirilmesi ileriye dönük çalışmalara da öncü olacaktır. Bu ve benzeri çalışmalar sonucunda; üniversitemiz enerji tüketimi ve harcamalarının bir kısmı alternatif enerji kaynaklarından rüzgar enerjisi kullanımı ile karşılanabilme fırsatı doğabilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to determine and model the wind energy potential of Terzioğlu Campus which is the main campus of Çanakkale Onsekiz Mart University. For this purpose, it is aimed to make wind measurements for various points of Terzioğlu Campus and to use REPA data in addition to meteorological data for the campus area. Thus, the dermination of the wind energy potential of the Terzioğlu Campus and modelling of possible potential locations wil be made. This will provide us with preliminary information on the power and locations of possible wind turbines that may be installed in the future. Evaluateing the obtained data by using various methods such as the Weibull distribution and the Rayleigh distribution will also lead the way for future studies. As a result of this and simalar studies, some of the energy consumption and expenditures of our university will be provided with the use wind energy from alternative and clear energy sources.