Petrol tubing çeliğinin mikrobiyal korozyon davranışının incelenmesi
Investigation of microbial corrosion behavior of petroleum tubing steel
- Tez No: 600653
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA SUNGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel ve Endüstriyel Mikrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Petrol gerek yakıt olarak gerekse de mikroorganizmaların varlığını idame ettirebilmesi için iyi bir enerji kaynağıdır. Petrolün sahip olduğu fizikokimyasal koşullar ve mikroorganizmaların metabolik aktiviteleri bir araya geldiğinde, petrol üretiminde kullanılan metal aksamlarda ciddi korozyon problemleri ve dolayısı ile de büyük ekonomik kayıplar oluşabilmektedir. Petrol rezervuarlarında bulunan mikroorganizmalar, sulu ortamda lokalize değişiklikleri indükleyerek mikrobiyolojik olarak indüklenmiş korozyona (MIC) neden olabilirler. MIC'in, petrol boru hatları ve depolama tanklarında neden olduğu hasarlardan kaynaklı ciddi ekonomik kayıplara yol açtığı bilinmektedir. Petrol ve gaz endüstrisindeki tüm korozyon problemlerinin yaklaşık %20'sinin mikroorganizmalar tarafından oluşturulduğu bildirilmiştir. Bu çalışma kapsamında Adıyaman petrol sahasından alınan petrol su fazının, petrol üretiminde sıklıkla kullanılan N80 çeliğinin mikrobiyal korozyon davranışı üzerine etkisi hem gravimetrik hem de elektrokimyasal yöntemler ile 4 ay süresince incelenmiştir. Mikrobiyolojik korozyonun tespiti için biri test diğeri kontrol olmak üzere iki farklı laboratuvar ölçekli düzenekaynı koşullar altında çift tekrarlı olarak kurulmuştur. Deney ortamı olarak Adıyaman petrol sahasından alınan üretim suyu kulanılmıştır. Deneyler, petrol su fazı örneğinin alındığı bölgedeki sıcaklık olan 70°C'de gerçekleştirilmiştir. Gravimetrik analiz için, kuponlar belirli zaman aralıklarında(24, 48, 72, 96, 144, 168, 336, 720, 1080, 1440, 2160, 2880 sa) düzeneklerden çıkarılmış ve ağırlık kayıpları hesaplanmıştır.Eletrokimyasal deneylerde potansiyodinamik polarizasyon yöntemi esas alınmıştır. Ölçümler yukarıda belirtilen zamanlardagerçekleştirilmiştir. Ikor değerlerinden korozyon hızı hesaplanmıştır. Deney ve kontrol kurulmuştur. Metal yüzeyi, taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Petroleum is a rich source of energy for both fuel and the maintenance of microorganisms. When the physicochemical conditions of the oil and the metabolic activities of the microorganisms come together, serious corrosion problems can occur in the metal parts used in oil productionleading to economic loses. Microorganisms present in petroleum reservoirs can cause microbiologically induced corrosion (MIC) by inducing localized changes in the aqueous medium. MIC is known to cause serious economic losses due to damage inoil pipelines and storage tanks. It has been reported that approximately 20% of corrosion problems in the oil and gas industry are caused by microorganisms. In this study, the effect of oil water phase taken from oil field in Adiyaman on microbial corrosion behavior of N80 steel using petroleum system was carried out for 4 months by both gravimetric and electrochemical methods.Two different laboratory scale devices, one as a test and one as acontrol for microbiological corrosion, were installed in duplicate under the same conditions. Potentiodynamic polarization method wasused in electrochemical experiments. Measurements were performed at the times indicated above. Corrosion rate was calculated from the Icorrvalues. Experiment and control have been established. Metal surface was examined by Scanning Electron Microscopy (SEM).