Alphonse lavallée üzüm çeşidinde farklı dozlarda hümik madde uygulamasının verim ve kalite üzerine etkileri
The effects on yield and quality of applications in different doses of humic substance in alphonse lavallée grape cultivar
  1. Tez No: 600684
  2. Yazar: MUHAMMED ALAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışma, 2018 yılı vejetasyon periyodunda Konya ili, Selçuklu ilçesi, Selçuk Üniversitesi-Ziraat Fakültesi uygulama alanında, 1103 Paulsen asma anacı üzerine aşılı 7 yaşındaki Alphonse Lavallée (Vitis vinifera L.) üzüm çeşidinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, Doz 0 (Kontrol) (0 ml TKİ-Hümas / 5 litre su), Doz 1 (167 ml TKİ-Hümas / 5 litre su), Doz 2 (333 ml TKİ-Hümas / 5 litre su), Doz 3 (500 ml TKİ-Hümas / 5 litre su), Doz 4 (667 ml TKİ-Hümas / 5 litre su) uygulamalarının Alphonse Lavallée üzüm çeşidinde üzüm verimi ve kalitesi üzerine etkileri incelenmiştir. Bulgulara göre, en yüksek üzüm verimi 25.60 kg/asma ile Doz 3 uygulamasında; en yüksek salkım sayısı 40.00 adet/asma ile Doz 0, 40.67 adet/asma ile Doz 4 ve 42.67 adet/asma ile Doz 2 uygulamalarında; en yüksek salkım ağırlığı 678.14 g ile Doz 3 uygulamasında; en yüksek tane ağırlığı 8.30 g ile Doz 3 uygulamasında; en yüksek tane uzunluğu 24.68 mm ile Doz 3 ve 24.70 mm ile Doz 1 uygulamalarında; en yüksek tane genişliği 22.59 mm ile Doz 2, 22.68 mm ile Doz 1, 23.00 mm ile Doz 0 ve 23.38 mm ile Doz 3 uygulamalarında; en yüksek tane uzunluğu / tane genişliği 1.09 ile Doz 1 uygulamasında; en yüksek suda çözünür kuru madde % 15.33 ile Doz 3, % 15.57 ile Doz 1, % 15.70 ile Doz 0 ve % 16.00 ile Doz 2 uygulamalarında; en yüksek titrasyon asitliği % 0.73 ile Doz 0 ve % 0.76 ile Doz 4 uygulamalarında; en yüksek olgunluk indisi 30.62 ile Doz 2 uygulamasında belirlenmiştir. Salkım uzunluğu, salkım genişliği, pH, L*, a* ve b* renk yoğunluk değerleri, şıra randımanı, salkım hacmi, tane hacmi, salkımdaki tane sayısı, salkımdaki kusurlu yeşil tane sayısı ve normal tane içindeki kusurlu yeşil tane oranı üzerine uygulamaların etkisi istatistiki olarak önemli bulunmamıştır. Alphonse Lavallée üzüm çeşidinde üzüm verimi, salkım ağırlığı ve tane ağırlığı değerlerini artırmak için Doz 3 (500 ml TKİ-Hümas / 5 litre su) uygulaması tavsiye edilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted 7 years old Alphonse Lavallée (Vitis vinifera L.) grape cultivar grafted on 1103 Paulsen rootstock in a vegetation period of 2018 in application area of Agriculture Faculty of Selcuk University in Selçuklu district in Konya province. In this research, it was investigated the effects of Dose 0 (Control) (0 ml TKI-Humas / 5 liter water), Dose 1 (167 ml TKI-Humas / 5 liter water), Dose 2 (333 ml TKI-Humas / 5 liter water), Dose 3 (500 ml TKI-Humas / 5 liter water), Dose 4 (667 ml TKI-Humas / 5 liter water) applications on grape yield and quality in Alphonse Lavallée grape cultivar. According to the findings obtained as the highest fresh grape yield 25.60 kg/vine with Dose 3; the highest number of cluster 40.00 number/vine with Dose 0, 40.67 number/vine with Dose 4 and 42.67 number/vine with Dose 2; the highest cluster weight 678.14 g with Dose 3; the highest berry weight 8.30 g with Dose 3; the highest berry length 24.68 mm with Dose 3 and 24.70 mm with Dose 1; the highest berry widh 22.59 mm with Dose 2, 22.68 mm with Dose 1, 23.00 mm with Dose 0 and 23.38 mm with Dose 3; the highest berry length / berry width 1.09 with Dose 1; the highest water soluble dry matter 15.33 % with Dose 3, 15.57 % Dose 1, 15.70 % Dose 0 and 16.00 % Dose 2; the highest titration acidity 0.73 % with Dose 0 and 0.76 % with Dose 4; the highest maturity index 30.62 with Dose 2 application. The effects on cluster length, cluster widh, pH, intensity of L*, a* and b* color, must yield, cluster volume, berry volume, berry number in cluster, defective green berry number in the cluster and percentage of defective green berry in normal berry of applications were not found statistically significant. To increase the fresh grape yield, cluster weight and berry weight can be recommended with Dose 3 application (500 ml TKI-Humas / 5 liter water) in Alphonse Lavallée grape cultivar.