Bazı üzüm çeşitleri ve amerikan asma anaçlarının kök ve yapraklarında tanenlerin değişimi üzerine bir araştırma
- Tez No: 23994
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KISMALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
- 37 - ÖZET Bu çalışma Ege üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitki leri Bölümünde 1990 - 1991 yıllarında yapılmıştır. Materyal olarak Vitis vinifera L. 'ye ait üç üzüm çeşidi: Alphonse Lava 11 6e; Danam; Yuvarlak çekirdeksiz ve Amerikan asma anaç larından 420 A, 41 B seçilmiştir. Seçilen materyal üzerinde ince-kalın kök, yaprak sapı, genç - yaşlı yaprak kondanse ta nen içeriği ve değişimini araştırmak bu çalışmanın amacını o- 1 uş turmaktadı r. Elde edilen bulgular aşağıdaki gibi özetlenmiştir: 1) Kondanse tanen miktarı bakımından incelenen materyal ara sında farklılıklar vardır. Aynı farklılığın dönemler, üzüm çeşitleri ve Amerikan asma anaçları arasında da olduğu bulun muştur. 2) ince köklerde 2. ve 3. dönemde üzüm çeşitlerinde kondanse tanen miktarı Amerikan asma anaçlarına oranla daha azdır. Bu organda 3. dönemde 41 B anacı en yüksek kondanse tanen mikta rına sahiptir (% 0.08132). Yine bu organda birinci analiz tarihinden, son analiz tarihine doğru kondanse tanen mikta rında artış gözlenmiştir. 3) İnce kökler ve genç yapraklarda olduğu gibi zaman ilerle dikçe kondanse tanenlerin düzenli artışı veya azalışı yönün den bir ilişki kurmak, kalın kökler, yaprak sapları ve yaşlı yapraklarda izlenememiştir. Kondanse tanen miktarında ani yükseliş ve düşüşler gözlenmiştir. Kalın köklerde Danam ve Al f ons çeşidinde kondanse tanen miktarında artış olduğu sap-- 38 - tanınış, diğer üzüm çeşitleri ve Amerikan asma anaçlarında bu yönde bir ilişki kurulamamıştır. 4) Genç yapraklarda zaman ilerledikçe kondanse tanen mikta rında azalma görülmüş, 1. ve 2. dönemde Amerikan asma anaçla rında üzüm çeşitlerine nazaran kondanse tanen miktarı daha az bulunmuştur. Aynı ilişki yaşlı yapraklarda her üç dönemde de izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
- 38 - tanınış, diğer üzüm çeşitleri ve Amerikan asma anaçlarında bu yönde bir ilişki kurulamamıştır. 4) Genç yapraklarda zaman ilerledikçe kondanse tanen mikta rında azalma görülmüş, 1. ve 2. dönemde Amerikan asma anaçla rında üzüm çeşitlerine nazaran kondanse tanen miktarı daha az bulunmuştur. Aynı ilişki yaşlı yapraklarda her üç dönemde de izlenmiştir.- 40 - In primary roots, the amount of condensed tannin increa sed in the varieties of Danam and Alfons, but the other vine varieties and the American rootstocks plants. 4) The amount of condensed tannin of young leaves decreased in time, and during first and second period, the mother plant of American vine had much less condensed tannin than that of the vine varieties. The same relation was observed in all three periods of old leaves.