Bozkır ve köylerindeki camiler
The mosques of bozkır and its villages
- Tez No: 422455
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLAY APA KURTİŞOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Sanat Tarihi, Art History
 - Yıl: 2015
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Selçuk Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 301
Özet
Bozkır ve Köylerindeki Camiler isimli bu çalışmada 17 adet cami; yeri, mimari özellikleri, malzeme, teknik, süsleme, kitabe ve tarihlendirme başlıkları altında ayrıntılı olarak incelenmiştir. İncelenen örnekler arasında en erken tarihli yapı Karacahisar Cami'dir (H. 1200-M. 1785-1786). Camilerin büyük bir çoğunluğu 19. ve 20. yüzyıla tarihlenmektedir. Camilerde taş, tuğla, kiremit, harç, ahşap, demir ve çinko, üç camide de devşirme malzeme kullanılmıştır. En çok kullanılan plan tipi ahşap direkli mihrap duvarına dik plandır. Bu yapıların üst örtüleri genellikle düz ahşap tavandır. Hisarlık Cami mihrap duvarına paralel planlıdır. Üçpınar Kurşunlu Cami ise tek kubbelidir. Yapılardaki taşıyıcı elemanlar duvarlar, ayaklar ve kemerlerdir. İncelenen camilerden çoğu süslemesizdir. Fakat Hisarlık Cami ve Üçpınar Kurşunlu Cami süslemeye sahip önemli örneklerdir. Ahşap yüzeylerde“S”ve“C”kıvrımları, kıvrım dallar, stilize edilmiş yaprak ve çiçekler, gülbezekler ve geometrik şekiller kullanılmıştır. Zemin oyma, aplike, delikişi ve kalemişi en fazla kullanılan tekniklerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, about the mosques of Bozkır and its villages, examined under the titles in detail 17 mosques, location, architectural, materials, technique, decoration, inscription and chronicle. The earliest buildings in the studied between samples Karacahisar Mosque. (H. 1200-M. 1785-1786). The majority of the mosques were 19th and 20th centuries. In mosques it is used the build materials which are in kinds of stone, brick, tile, mortar, wood, iron and galvanized. Three mosques were used spoiler material. Most used type of plan wooden pillared wall perpendicular to the plan. The roofing's of these buildings are usually a flat wooden ceiling. The mihrab wall is parallel plan Hisarlık Mosques. The single dome is the Üçpınar Kurşunlu Mosque. The supporting elements in the building are walls, pillars and the arches. Most of the mosques studied have no decoration. But Hisarlık Mosque and Üçpınar Kurşunlu Mosque are the important examples with decoration. The curves of“S”and“C”curling twigs, stylized leaves and flowers, gülbezeks and geometric shapes are the used. Ground engraving, applique and drillingwork and hand-carved techniques are the ones, which are used very frequently.