Tekstil sektöründe kullanilan su i̇ti̇ci̇ ki̇myasallarin ahşap malzemeni̇n bazi fi̇zi̇ksel özelli̇kleri̇ne etki̇si̇
The effect of water repellent chemicals used in the textile sector on some physical properties of wood
  1. Tez No: 600687
  2. Yazar: VEYSEL KAPÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Wood Products, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada, tekstil sektöründe kullanılan su itici kimyasalların ahşap malzemenin bazı fiziksel özelliklerine etkisi araştırılmıştır. Ağaç malzeme olarak Uludağ göknarı (Abies bornmülleriana Mattf) ve Doğu kayını odunu (Fagus Orientalis Lipsky), kimyasal malzeme olarak tekstil sektöründe kullanılan, florokarbon içermeyen su bazlı bir ürün olan Ruco-DryEco® ticari isimli kimyasal kullanılmıştır. Bu ürün tekstil ürünlerinin işleminde %3 konsantrasyonda kullanılmaktadır. Ağaç malzeme örneklerinin su itici ile emprenyesinde 3 farklı konsantrasyonda çözelti kullanılmıştır. % 5 ve % 10 konsantrasyonda çözeltiler ile yapılan işlem sonrası beklenen su iticiliğin sağlanamaması nedeni ile çalışma %50 konsantrasyonda tekrarlanmıştır. Bu kimyasallar ile muamele edilen numunelerin yoğunluk değişimi, yüzde ağırlık artışı (YAA), şişirici etki (SE), su alma oranı (SAO), su itici etkinlik (SİE), hacimsel genişleme (HG) ve genişlemeyi önleyici etkinlik (GÖE) değerleri tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar kontrol grubu örneklerine göre kıyaslanmıştır. Elde edilen verilere göre, çözelti konsantrasyonu arttıkça YAA ve şişirici etki değerleri artmaktadır. Ayrıca kimyasalda bekletme süresinin artışı ve bağlayıcı kullanımı da YAA değerlerinde nispeten az da olsa artışa neden olmaktadır. Şişirici etki üzerinde ise bekleme süresinin çok fazla etkili olmadığı görülmüştür. Örneklerin su alma oranları kontrol grubuna kıyasla bir miktar düşmektedir. Malzemeye tutunan su itici madde miktarı arttıkça su alma oranı da düşmektedir. Su itici etkinlik ise malzemenin suya maruz kalma süresi uzadıkça azalmakta ve işlemin etkisini kaybettiğini göstermektedir. Tüm işlem gruplarının hacimsel genişlemesinin kontrol grubuna oranla daha az olduğu görülmektedir. Ancak düşük konsantrasyonlu çözeltilerle işlemin etkisinin daha az olduğu belirlenmiştir. Her iki ağaç türü için de çözelti konsantrasyonu arttıkça daha yüksek GÖE değerleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The effect of water repellent chemicals used in the textile sector on some physical properties of wood was investigated in this study. Uludağ Fir (Abies bornmülleriana Mattf) and Beech (Fagus Orientalis Lipsky) were used as a wood and a commercial water repellent chemical named Ruco-DryEco® (RD), a fluorocarbon-free water-based product used in the textile industry, was used as a chemical. This chemical is used as an 3% aqueous solution in the textile industry. So, in this study 5% and 10% solution of RD was used. After the treatment with 5% and 10% solutions, the expected water repellency was not achieved and the study was repeated at 50% concentration. Density change, weight percent gain (WPG), bulking effect (BE), water uptake (WU), water repellent efficiency (WRE), volumetric swelling (WS) and anti-swelling efficiency (ASE) values of the woods were determined and, were compared with the values of the untreated control samples. It was determined that, as the concentration of solution increases, WPG and BE values increase. In addition, the increase in treatment time and the use of binders also cause a relatively small increase in WPG values. On the BE, it was observed that treatment time was not very effective. The WU of the samples decreased slightly compared to the WU of the control group. The higher the amount of water repellent attached to the material, the lower the rate of WU. WRE decreased as the immersing time of the material in water increased. Volumetric swelling of all treatment groups was found to be less than that of the control group. However, the effect of the treatment was found to be less with low concentration solutions. For both wood species, higher ASE values were obtained as solution concentration increased.