Çok kriterli karar verme yöntemleri ile global tedarikçiseçimi: Otomotiv yan sanayi'de bir uygulama
Global supplier selection with multi-criteria decision-makingmethods:An application in automotive supply industry
  1. Tez No: 600688
  2. Yazar: TUERXUNMAIMAITI YILIZATI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YAZICIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Yapılan bu çalışmada çok kriterli karar verme tekniklerinden Analitik Hiyerarşi Süreci (AHS) ve İdeal Çözüme Dayalı Sıralama Tekniği (TOPSIS - Technique for Order Preference by Similarity to Ideal Solution) kullanılarak bir Otomotiv yan sanayi işletmesinde tedarikçi seçimi gerçekleştirilmiştir. Literatür incelemesi ve bu alanda görev yapan uzman tecrübelerine dayanılarak bu seçme problemi için beş kriter belirlenmiştir. Bu kriterlerin önem sıraları ve dereceleri ikili karşılaştırma matrisler yardımıyla hesaplanmıştır. Çalışmada, AHS-TOPSIS yönteminin bütünleşik versiyonu uygulanmış olup, tedarikçi seçme probleminin modellenmesi ve en iyi seçeneğin tespiti sağlanmıştır. AHS-TOPSIS yönteminin bu Bütünleşik hali ile elde edilen sonuç, ölçütlerin AHS yöntemi ile önem derecelerinin hesaplanması ve daha sonra TOPSIS yöntemi ile en iyi alternatifin seçilmesi ile ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, supplier selection was made in an automotive supplier company by using Analytical Hierarchy Process (AHP) and Technique for Order Solution (TOPSIS) methods. Based on the literature review and expert opinions, five main criteria used in supplier selection were determined. The order of priority and weight of the criteria were determined by using binary comparison matrices. In this study using the integrated AHP-TOPSIS method and determining the most accurate alternative were provided. The result obtained by the integrated AHP-TOPSIS method was determined by weighting the criteria with AHP method and then selected the most suitable candidate with TOPSIS method.