Novel strategies for second-kind integral equations to analyze perfect electric conductors
Mükemmel iletkenlerin analizlerinde ikinci türden integral denklemleri için yenilikçi stratejiler
  1. Tez No: 600694
  2. Yazar: SADRİ GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR SALİH ERGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada, üç boyutlu mükemmel iletken cisimler için manyetik alan integral denklemi (MAİD), bu formülasyonun düşük dereceli ayrıklaştırma elemanlarının kullanıldığı momentler metoduyla çözümlerine yoğunlaşılarak ele alınmıştır. Muhtemel ayrıklaştırma fonksiyonları ve bu fonksiyonların MAİD'nin test edilmesinde kullanılması, çeşitli sayılardaki test noktalarının da göz önüne alınmasıyla doğruluk ve verimlilik açısından analiz edilmiştir. Elektrik akımının Rao-Wilton-Glisson fonksiyonlarıyla açıldığı durumlarda, döngü Buffa-Christiansen test fonksiyonlarının kullanılmasıyla başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Geliştirilen karışık ayrıklaştırma yöntemi, birleşik alan integral denklemi (BAİD) için de kullanılmıştır. Karışık ayrıklaştırma yöntemini BAİD üzerinde kullanırken iç rezonans problemlerinden başarıyla kaçınmak için test uzaylarının Gram matrisleri vasıtasıyla yansıtılması gerekmektedir. Büyük ölçekli problemlerin çok seviyeli hızlı çokkutup yöntemiyle analizleri kapsamında, Gram matrislerinin terslerinin alınması sayısal hesaplama gereksinimleri bakımından incelenmiştir. Son olarak, yeni bir çift katmanlı MAİD yaklaşımı mükemmel iletken cisimlerin analizlerinde iç rezonans problemlerini BAİD'ye ihtiyaç duymadan ortadan kaldırmak için önerilmiştir. Önerilen bu formülasyonun doğruluğu, iç katman seçimi, art işleme, ve uygun ayrıklaştırma teknikleri ile iyileştirilmiştir. Tüm tartışmalar kanonik cisimler üzerinde sayısal sonuçlarla desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the magnetic-field integral equation (MFIE) for three-dimensional perfectly conducting objects is studied with a particular focus on the solutions of the formulation with the method of moments employing low-order discretization elements. Possible discretization functions and their applications in the testing of MFIE while considering different numbers of testing points are analyzed for accurate and efficient solutions. Successful results are obtained by using rotational Buffa-Christiansen testing functions when the electric current density is expanded with Rao-Wilton-Glisson functions. The same mixed discretization scheme is also employed in the context of the combined-field integral equation (CFIE). In order to successfully handle internal resonances in the mixed-discretized CFIE, projection of testing spaces of EFIE and MFIE via Gram matrices is required. Inversion of Gram matrices is discussed in terms of computational requirements in the context of large-scale problems analyzed with the multilevel fast multipole algorithm (MLFMA). Finally, a novel MFIE implementation with double-layer modeling is presented to mitigate internal resonances without resorting to CFIE. Accuracy of the proposed formulation is improved via inner-layer selection, post-processing, and accurate discretization techniques. All discussions are presented and supported via numerical results involving canonical objects.