Farklı besin türlerinin laboratuar koşullarında üretilen thanasimus formicarius yırtıcısının verimliliği üzerine etkisi
The effect of different prey species on the efficiency of the predator thanasimus formicarius reared in laboratory
  1. Tez No: 600697
  2. Yazar: GÜLÇİN KÜÇÜKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SABRİ ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Thanasimus formicarius (Linnaeus, 1758)' (Coleoptera: Cleridae) Türkiye ve Avrupa ülkelerinde biyolojik mücadele amacıyla kitle üretimi yapılan ve kabuk böceği salgınlarına karşı kullanılan bir yırtıcıdır. Bu çalışmada Thanasimus formicarius, yırtıcısının Sinop Boyabat bölgesinde etkin kabuk böceği türleri olan Ips acuminatus (Gyllenhal, 1827), Ips sexdentatus (Boerner, 1776), Pityoktenies curvidens (Germar, 1824), Tomicus piniperda (Linnaeus, 1758) ve Tomicus minor (Hartig, 1834)' e karşı olan etkinliği ve bu böceklerle olan beslenmelerinin yırtıcı böceğin verimi üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla bölgenin belirli lokalitelerine feromon tuzakları asılmıştır ve kontrolleri yapılarak içlerine düşen yırtıcı ve kabuk böcekleri laboratuvara getirilmiştir. Laboratuvardaki ayırma işleminden sonra yırtıcılar çiftler halinde üretim kaplarına alınmıştır ve her gün kabuk böceklerinin erginleri ile beslenerek üremeleri sağlanmıştır. Thanasimus formicarius için beş ayrı besin grubu oluşturulmuştur. Her bir besin grubunda bir tür kabuk böceği besin olarak kullanılmıştır. Oluşturulan besin gruplarından farklı sayılarda Thanasimus formicarius larvaları elde edilmiş ve Tomicus piniperda ve Ips acuminatus kabuk böceklerinin erginleri ile beslenen yırtıcı erginlerinin diğerlerine göre daha verimli oldukları gözlenmiştir. Bu durum yırtıcıların beslendiği kabuk böceği besin içeriklerinin üreme verimlerini etkileyebildiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Thanasimus formicarius (Linnaeus, 1758) (Coleoptera: Cleridae) is a mass producted predator used for biological control against bark beetle epidemics in Turkey and Europe. In this study, it was aimed that the potential of the predator beetle, Thanasimus formicarius (Linnaeus, 1758) (Coleoptera: Cleridae) against some important bark beetles, Ips acuminatus (Gyllenhal, 1827), Ips sexdentatus (Boerner, 1776), Pityoktenies curvidens, Tomicus piniperda (Linnaeus, 1758) and Tomicus minor (Hartig, 1834) and the effect of feeding on these pest insects on its efficiency were investigated in the provience of Sinop-Boyabat. For this purpose, pheromone traps were hung in certain localities of the region and checked daily to collect bark beetles and predators falling into them and all insects were brought to laboratory. After the separation of males and females beetles in the laboratory, predators were taken into production containers in pairs and they were fed with bark beetles and breeded daily. Five experimental groups with T. formicarius were set up. Each groups included one bark beetle species as food. As a results, different numbers of T. formicarius larvae were harvested from each experimental groups and it was observed that the adults of predator feeding on T. piniperda and I. acuminatus were more productive that the others the results confirm that the nutrient contents of the foods that predators feed on affect their reproductive capacity.