Toz metalurjisi yöntemiyle sentezlenen NiTi alaşımlarının yapısal özelliklerinin karakterizasyonu
The characterization of structural properties of NiTi alloys synthesized by powder metallurgy method
- Tez No: 600696
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ENGİN KOCADAĞİSTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Metalurjisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Nikel titantum (NiTi) alaşımları iki elementin yaklaşık eşit oranda bulunduğu intermetalik bileşiklerdir. NiTi alaşımları şekil hafızası, süperelastiklik, yüksek darbe sönümleme kapasitesi, yüksek korozyon direnci ve biyouyumluluk özelliklerine sahiptir. Bu özellikleri sayesinde endüstride çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Farklı şekil, boyut ve paketlenme özelliğine sahip tozlar toz metalürjisi yöntemleriyle yüksek performanslı, yüksek boyutsal hassasiyete sahip, kimyasal bileşimi kontrol edilebilir ve gözenekli yapıya sahip maddeler olarak üretilebilir. Seri üretime uygun olması ve talaşlı işlemleri azaltması nedeniyle toz metalürjik yöntemler endüstride oldukça cazip konumdadır. Bu çalışmada eşit molde nikel ve titanyum tozları kullanılarak, mekanik alaşımlama yöntemi ile NiTi alaşımı elde edilmesi amaçlanmıştır. Dönüş hızının ve öğütme süresinin değişiminin alaşımlama üzerindeki etkileri gezegen tipi öğütücü kullanılarak incelenmiştir. Faz analizleri için XRD (X-Ray Diffraction) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nickel titanium (NiTi) alloys are intermetallic compounds in which the two elements are approximately equal. NiTi alloys have shape memory, super-elasticity, high impact damping capacity, high corrosion resistance and biocompatibility. Thanks to these properties, NiTi alloys are used in various fields in the industry. Powders with different shapes, sizes and packaging properties can be produced as high performance, high dimensional sensitivity, chemical composition controlled and porous structure by powder metallurgy methods. Powder metallurgical methods are very attractive in the industry due to their suitability for mass production and reduced machining. In this study, it is aimed to obtain NiTi alloy by mechanical alloying method using equal moles of nickel and titanium powders. The effects of change of rotation speed and grinding time on alloying were investigated using planetary type grinder. XRD (X-Ray Diffraction) was used for phase analysis.