Duplex paslanmaz çeliklerin tornalanmasında yüzey pürüzlülüğünün incelenmesi
Investigation of surface roughness in turning of duplex stainless steels
- Tez No: 600727
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışmada, 1.4462 dubleks paslanmaz çeliğinden üretilmiş malzemenin CVD ve PVD kaplamalı kesici takımlarla işlenmesinde kesme parametrelerinin, kesici takım geometrisinin ve soğutma şartlarının yüzey pürüzlülüğü ve kesme kuvvetleri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Deneylerde MM, GM ve MS kesici uç geometrilerine sahip karbür takımlar kullanılmıştır. Dubleks paslanmaz çeliğin işlenmesinde oluşan yüzey pürüzlülükleri Mahrsurf M300 pürüzlülük cihazı kullanılarak ölçülmüştür. Ayrıca takım mikroskobu ve SEM ile kesici takımların görüntüleri alınmıştır. Kesici takımlarda talaş sıvanmaları görülmüştür. Dubleks paslanmaz çeliğin soğuk hava ile işlenmesinde üç farklı kesici kenar geometrinde işlemede %3 ila %30 yüzey pürüzlülüklerinde iyileşme görülmüştür. Yüzey pürüzlülüğünü en çok ilerleme miktarı etkilemiştir. Tüm kesme parametrelerinde esas kesme kuvvetinde benzer eğilimler görülmüştür. Soğuk hava ile işlemede kesme kuvvetlerinde %1 ila %17 arasında bir azalma olmuştur. Yüksek kesme hızlarında CVD kaplamalı kesici takımlar PVD kaplamalı takımlara göre daha iyi performans sergilemiştir. Talaş kaldırma işlemlerinde soğuk hava tabancası kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of cutting parameters, cutting tool geometry and cooling conditions on surface roughness were investigated in the machining of 1.4462 duplex stainless steel material with CVD and PVD coated cutting tools. In the experiments, carbide tools with MM, GM and MS insert geometries were used. Surface roughness in the processing of duplex stainless steel was measured using the Mahrsurf M300 roughness tester. In addition, images of cutting tools were taken using the tool maker microscope and Scanning Electron Microscope (SEM). In the processing of duplex stainless steel, it was seen that all cutting geometries had adhesion on the cutting tool surface. Surface roughness has most affected the amount of progress. The surface roughness values of 3% to 30% improvement with cold air gun cooling were observed. Similar trends were seen in the main cutting force in all cutting parameters. There was a reduction in the main cutting force of 1 to 17% in cold air gun cooling. At higher cutting speeds, CVD coated cutting tools were performed better than PVD coated tools. Cold air gun can be used in metal removal applications.