Bitümlü sıcak asfalt karışımlarda geri dönüşüm ve Türkiye'deki uygulamaları
Bitumen recycling and applications in Turkey in hot mix asphalt
- Tez No: 600744
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ÖZÜTOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Geçmişten günümüze sanayileşmenin de etkisiyle artan ve ihmal edilen çevre tahribatı bugünün dünyasında büyük sorunlara sebep olabilmektedir. Çevre sorunlarının artması ve doğal kaynakların tükenmeye başlaması toplumları geri dönüşüm alanında çalışmaya ve gelişmeye yönlendirmiştir. Çeşitli alanlarda geri dönüşüm çalışmaları devam ederken özellikle son yıllarda önem kazanan Bitümlü Sıcak Asfalt Karışımlarda (BSK) geri dönüşüm de hem büyük ölçüde ekonomik kazanç sağlamakta hem de çevre tahribatının önlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Bitümlü sıcak asfalt karışımlarda geri dönüşüm uygulamasında üretilen malzemenin tipine göre farklı oranlarda geri dönüşüm malzemesi kullanılmaktadır. Bu çalışmada öncelik olarak bitümlü sıcak asfalt karışımlarda geri dönüşüm özellikleri, yöntem ve stratejileri kaleme alınmış olup geri dönüşümün öneminden bahsedilmiştir. Sonrasında ise geri dönüşüm katkısız üretim, %5, %10, %15, %20 ve %30 oranlarında geri dönüşüm katkılı üretim ve üretim sonu deneyleri yapılmıştır. Deney sonuçları raporlandırılmış olup raporlar gerekli şartname değerleri ile kıyaslanarak değerlendirilmiştir ve değerlendirme sonuçları paylaşılmıştır. Aynı zamanda bitümlü sıcak asfalt karışımlarda geri dönüşümün Dünya ve Türkiye'deki durumu araştırılmış araştırma sonuçları sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Increased and neglected environmental destruction due to industrialization from past to present can cause big problems in today's world. The increase in environmental problems and the depletion of natural resources have led societies to work and develop in the field of recycling. While recycling works continue in various fields, recycling of Bituminous Hot Asphalt Mixtures, which have gained importance in recent years, provides a great economic benefit and plays an important role in the prevention of environmental damage. In bituminous hot asphalt mixtures, recycling material is used in different rates according to the type of material produced in the recycling application. In this study, recycling properties, methods and strategies of bituminous hot asphalt mixtures have been prioritized and importance of recycling has been mentioned. Afterwards, production without recycling additives, production with 5%, 10%, 15%, 20% and 30% recycling and end-of-production tests were performed. The test results were reported and the reports were evaluated by comparing with the required specification values and the evaluation results were shared. At the same time bituminous hot mix asphalt recycling in the world and the situation in Turkey investigated the research results are presented.