Doğal sit alanlarının yeniden tanımlanmasında yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri
Problems and recommendations in recognizing natural protected area
- Tez No: 600743
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖNER DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, doğal sit alanlarının yeniden tanımlanması sürecinde yaşanan sorunların anlaşılması için konu kapsamlı olarak değerlendirilmiş ve sorunlara yönelik çözüm önerileri sunulmuştur. Sit alanları da dahil olmak üzere tüm tabiat varlıklarının korunması anayasamızda güvence altına alınmış ve buna yönelik olarak birçok uluslararası sözleşmeye taraf olunmuştur. 1951'den beri devam eden doğal sit alanlarının korunması hususu, uluslararası standartlar ve ulusal gereklilikler nedeniyle çeşitli dönemlerde yenilenmesi gerekmiştir. 2011'de yürürlüğe giren Korunan Alanların Tespit, Tescil ve Onayına İlişkin Usul ve Esaslara Dair Yönetmelik kapsamında doğal sit alanlarının tanımlanmasında yeni bir sürece girilmiştir. Böylece, doğal sit alanlarının tanımlanmasında kullanılacak ilke ve kriterlerin bilimsel çerçevede değerlendirilmesi ve farklı alanlardaki uzmanlar tarafından objektif olarak yürütülmesi sağlanmıştır. Buna rağmen geçen sürede halen bir çok doğal sit alanı henüz belirlenememiştir. Sorunların biran evvel çözülmesi için, öncelikle terminolojinin uluslararası standartlara uygun şekilde yasal olarak tanımlanması, yasal statülerdeki eksikliklerin giderilmesi ve kurumlar arası yetki belirsizliklerinin düzenlenmesi gerekmektedir. Ayrıca kamu yararı için yapılacak kamulaştırmalara yönelik hem yasal alt yapının hem de gerekli envanter çalışmasının yapılması ve bu husus için gerekli bütçenin ayrılmasının gerektiği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, in order to understand the problems experienced during the redefinition of natural protected areas, the subject has been evaluated extensively and solutions for the problems have been presented. The protection of all-natural assets, including protected areas, is guaranteed in our constitution and it has been a party to many international conventions. The protection of natural protected areas since 1951 has to be renewed in various periods due to international standards and national requirements. Within the scope of the Regulation on the Procedures and Principles Regarding the Determination, Registration and Approval of Protected Areas entered into force in 2011, a new process has been initiated in the definition of natural protected areas. Thus, the principles and criteria to be used in defining natural protected areas are evaluated within the scientific framework and carried out objectively by experts in different fields. However, many natural sites have not been identified yet. In order to solve the problems as soon as possible, firstly, the legal definition of the terminology in accordance with the international standards, the deficiencies in the legal status should be completed and the uncertainties of authority among the institutions should be eliminated. In addition, it is very important to carry out both the legal infrastructure and the necessary inventory studies for the expropriations to be made in the public interest and to allocate the necessary budget