Molla Hüsrev'in Hâşiye Alâ Envâri't-tenzîl ve Esrâri't-te'vîl adlı eserinin 88-167. varaklarının tahkîki
دراسة وتحقيق الكتاب حاشية على أنوار التنزيل وأسرار التأويل لملا خسرو سورة البقرة بين الآيات 5 - 27
  1. Tez No: 600745
  2. Yazar: MEHMET ALİ YAĞLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Din, Linguistics, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 277
Özet
Osmanlı Devleti'nin Fatih Sultan Mehmet Han döneminde kadılık, müderrislik ve müftülük görevlerini icra etmiş Şeyhülislam Molla Hüsrev'in Hâşiye Alâ Envâri't-Tenzîl ve Esrâri't- Te'vîl adlı bu eseri, Beydavi'nin Envâri't-Tenzîl ve Esrâri't- Te'vîl adlı eserinde Fatiha suresinin tefsirinden bakara suresinin 142. ayetinin tefsirine kadar olan kısmı üzerine kaleme alınmış hâşiye türü bir eserdir. Molla Hüsrev'in bu eseri Beydavi Tefsiri'ne yazdığı şerh ve hâşiyelerin yanı sıra, aynı zamanda Kur'ân-ı Kerim, Arap dili ve belâgatı, kıraat ve diğer dini ilimlerden ele aldığı konuları da ihtiva etmektedir. Bu çalışma söz konusu yazma eserin bakara suresinin 5.ayetinden 27.ayetine kadar olan kısmın tefsir ilmi kapsamında edisyon kritiğidir. Kitaba ait yazma eserlerden tahkik kriterleri doğrultusunda seçilen 3 nüshanın mukayeseli metin tahkiki İSAM tahkik esaslarına uygun olarak yapılmıştır. Konya Yusufağa Kütüphanesi'nde yer alan ي harfiyle işaret ettiğimiz 1. nüsha, müellif nüshasıyla mukabele edilmiş bir nüsha olduğu için asıl nüsha olarak belirlenip seçilen diğer iki nüshayla mukâyese edilmiştir. Çalışmamız yapılan alıntı ve serd edilen görüşlerin asıl sahiplerine isnâd edilmesi, âyet ve hadislerin tahrîcinin yapılması, eserde geçen meşhur olamayan şahıs ve kitapların tanıtılması, şiir metinlerinin incelenmesi ve vezinlerinin tespit edilmesi, kelime ve ıstılahların bir kısmında o alanla ilgili kaynaklara başvurularak açıklama yapılması sûretiyle; okuyucuya kolaylık sağlayacak biçimde modern Arapça imlâ kurallarına da bağlı kalınarak mûtedil bir şekilde tasnif edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The book named An Explanation of the Lights of Revelations and the Secrets of Narrations(Hâşiye Alâ Envâri't-Tenzîl ve Esrâri't-Te'vîl) by Molla Hüsrev, who was appointed different position as muderris,qadi,and mufti during Mehmet II the Concuerror, includes the chapters of Al Fatiha and (a part of Al Bakarah (the the verses from 1 to 142) from to Qur'an, is an explanation of The Light of Revelations and Secret of Narrations Envâri't-Tenzîl ve Esrâri't- Te'vîl a tefseer (commentary) of Qur'an by Beydavi. The book includes subjects about Qur'an Arabic languenge, recitation religious knowledge in addition his writing explanation and annotstion about Beydavi's Tefseer.This article is a aritical edition of the book includes Al Bakarah(the verses of 5 to 27) as an part of tafseer. It has been used three different hangwritten copies of it as reference in the study, which has been followed the standarths by İslamic Research Centre (İSAM). Afirt spesific copy, is in the Konya Yusufağa library, marked with ي has been taken referenced due to the belief that is more rigirous in writting than other verses refetrenced to and compared with other two slected copies. It has also been introduced uncommen names and books mentioned in the book, accredited quatotion text and idea to real owner, extrapolated the source of verse and hadith, analyzed poem text and rhytm explined the tecnical term from source book, made reading easily bounded to modern Arabic ortograpic rules.