Kurumsal yönetimde meydana gelen gelişmelerin firma performansına etkisi, BİST 100 üzerinde uygulama
Effects of developments in corporate governance on firm performance, BIST 100 applications
- Tez No: 600751
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Küreselleşen dünyada 1990'lı yıllardan itibaren de farklı yönleriyle düzenlenen tartışılan ve araştırılan bir konu haline gelen kurumsal yönetim ilkeleri gün geçtikçe giderek önemini artırmıştır. İlk olarak OECD (Avrupa Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı) 1999 yılında yayınladığı kurumsal yönetim ilkelerini 2004 yılında tekrar düzenlemiştir. Türkiye'de SPK (Sermaye Piyasası Kurulu), bu ilkeler ışığında 2003 yılında kurumsal yönetim ilkelerini yayınlamıştır ve 2005 yılında bu ilkeler revize edilmiştir. Özellikle 2012 yılında yeni Türk Ticaret Kanunu'nun ve Sermaye Piyasası Kanunu'nun yürürlüğe girmesiyle ciddi değişimler yaşanmıştır. Son yıllarda birçok şirket de de yaygın olarak görülmeye başlanmış ve Şirketler ortakları bilgilendirmek adına bağımsız denetim kuruluşları ile kurumsal yönetim ilkelerini uyum derecelendirmesi yapmaya başlamış ve bu raporları halka açıklamaya başlamışlardır. Kurumsal yönetim uygulamalarının geliştirilmesindeki en önemli amaç, yatırımcıların güvenini kazanarak sermaye kazanımını artırmaktır. Bu çalışmamızda BİST (Borsa İstanbul) kurumsal yönetim endeksinde yer alan şirketlerin kurumsal yönetim uygulamalarının firma performanslarına ne gibi etkilerinin olduğunu araştırmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla 2015-2018 yılları arasında Borsa İstanbul'da yer alan şirketler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The principles of corporate governance, which have been debated and researched in different aspects since the 1990s in the globalized world, have gradually increased its importance. First, the OECD (Organisation For Economic Co-Operation And Developmen) published the corporate governance principles in 1999 and edited them in 2004. In Turkey SPK (Capital Markets Board) has published the principles of corporate governance in line with the edition of OECD and revised them in 2005. Especially in 2012, there were serious changes when the new Turkish Commercial Code and the new Capital Market Law came into force. In recent years, many companies have started to use the corporate governance principles. Companies have started to make compliance ratings with independent auditing organizations using the principles of corporate governance to inform their shareholders and started to publicize these reports. The most important goal in the development of corporate governance practices is to increase the capital gain by gaining the trust of investors. In this study, it is aimed to investigate the effects of corporate governance practices on firm performance of companies included in BIST (Stock Exchange İstanbul) corporate governance index. For this purpose, companies in the BIST will be examined between the years 2015-2018.