Türkiye'de faaliyet gösteren ticaret bankalarının performansının değerlendirilmesi
Evaluating commercial banks performances operating in Turkey
  1. Tez No: 600750
  2. Yazar: AYŞE ERAYDİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Dünya'da finansal sistemin önemli bir kısmını işleyişlerinde faize yer veren geleneksel bankalar oluşturmaktadır. Finansal sistemin ve bankaların faaliyetlerinin artması için finansal performanslarının ölçülmesi, bankaların rekabet edebilmeleri açısından büyük önem arz etmektedir. Bu amaca yönelik olarak bu çalışmada oran analizi yöntemi kullanılarak ticaret bankalarının 2014-2018 dönemine ait performansları karşılaştırılmıştır.Bankaların mali tablolarından yararlanılarak bazı rasyolar aracılığıyla karşılaştırmalar yapılmış ve yorumlanmıştır.Yapılan bu oran analiz sonucunda ülke büyümesinde etkin bir performans gösteren bankacılık sektörü büyümesi 2018 yılının ikinci yarısında yaşanan döviz kuru çalkalanmasından etkilenmiştir.Türkiye'de bankacılık sektörünün kredi arzı ile milli gelir büyümesi arasında yüksek oranda ilişki bulunmasından dolayı özellikle kamu bankaları diğer bankalara göre ülke ekonomisini daha çok desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
An important part of the financial system in the wold is composed of traditional banks which rely on interest in their operations. Measuring the financial performance of the financial system and the activities of the banks is of great importance for the competitiveness of the banks. For this purpose, in this study, the performance of commercial banks for the period of 2014-2018 was compared using the ratio analysis method. By using the financial statements of the banks, comparisons have been made and interpreted through some ratios. As a result of this analysis, the growth of the banking sector, which displayed an effective performance in the cuntry's growth, was affected bye the exchange rate fluctuation in the second half of 2018.Due to high correlation between credit supply of the banking sector is Turkey and national income growth rate, particularly public sector banks is supporting the country's economy much more than the other banks.