Paralel yönelimli elektrik ve manyetik alanlar için iki bileşenli Dirac denkleminin tam çözümleri
Exact solutions of the two-component Dirac equation for parallel electric and magnetic fields
  1. Tez No: 600772
  2. Yazar: NURDAN YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN SÖĞÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez çalışmasında paralel yönelimli elektrik ve manyetik alanların bir arada olduğu bir durum için Minkowski uzayında iki bileşenli Dirac denklemi çözülmüştür. Elde edilen denklem çözülerek parçacığın hareketini temsil eden dalga fonksiyonu belirlenmiştir. Ayrıca yarı-klasik bir yaklaşımla parçacığın pozitif ve negatif frekanslı çözümleri için Bogoliubov katsayıları belirlenerek parçacık yaratma sayı yoğunluğu hesaplanmıştır
Özet (Çeviri)
In this thesis, the two-component Dirac equation in Minkowski space is solved for a case where parallel oriented electric and magnetic fields are together. The wave equation representing the motion of the particle is determined by solving the obtained equation. In addition, Bogoliubov coefficients were calculated for the positive and negative frequency solutions of the particle with a semi-classical approach and the particle creation number density is calculated.